Hortum - Egebank Nasıl Soyuldu? - Murat Kelkitlioğlu - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-13-2011 (09:40)   Son Mesaj: 04-13-2011 (09:40)    Cevap: 0    Gösterim: 528  

04-13-2011

Hortum - Egebank Nasıl Soyuldu? - Murat Kelkitlioğlu - Ana Fikri

Hortum - Egebank Nasıl Soyuldu? - Murat Kelkitlioğlu - Özeti, Hortum - Egebank Nasıl Soyuldu? Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Metis Yayıncılık
    Basım Tarihi: Ocak 2001
    Kitap Türü:

"Türkiye bağırsaklarını temizlemeye başlıyor," diye düşünülmeye başlandığı bir sırada Egebank soruşturmasının önünün tıkanmış olması, banka operasyonlarının geleceği hakkında umut vermiyor ve sivil toplumun itelemesi olmadığında devletin bu türden işleri ne kadar "ağır" ele aldığını gösteriyor. Bu nedenle, yakın tarihimize damga vuran "hortum" olayının mümkün mertebe tüm failleriyle topluma yazılı bir belge olarak sunulması gerektiğini düşündük. İşte elinizdeki Hortum kitabı böyle bir kaygının ürünü. Gazeteci Murat Kelkitlioğlu, bankacılık sektöründe yaşanan yolsuzlukların ibret örneklerinden biri olan Egebank soygununu, başta Yahya Murat Demirel olmak üzere olayla ilişkili isimler üzerinden giderek sergiliyor. Bu skandalın ortaya çıkmasında hayati bir görev üstlenmiş olan hukuk müşaviri Mehmet Tural la yaptığı söyleşi, bankacı-siyasetçi-bürokrat ilişkilerinin son yıllarda büründüğü endişe verici karakteri gözler önüne seriyor. Hortum, eski Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay ın intiharı, gazeteci Rauf Tamer in aldığı iddia edilen para, Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan ın kayınvalidesi, reklam sektörünün devi Nail Keçili nin Yahya Murat Demirel ile ilişkileri gibi yakın dönemde gündeme gelmiş konuların gerçek boyutlarını da gösteriyor. Egebank Teftiş Kurulu raporlarından yola çıkarak hazırladığı bu kitabıyla Murat Kelkitlioğlu bugün yaşanan krizin sorumluları hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı oluyor. MURAT DEMİREL BİR MİLYAR LİRA İSTİYOR Sahibi bulunduğu Egebank ın içini boşalttığı iddiasıyla yargılanan Yahya Murat Demirel, "Hortum, Egebank Nasıl soyuldu?" kitabını mahkemeye verdi. Tümü tutuklu bulunan Murat Demirel, eşi Ayşenur Esenler Demirel ve dört Egebank eski üst düzey yöneticisi , "kişilik haklarının açıkça saldırıya uğradığı" iddiasıyla, gazeteci Murat Kelkitlioğlu nun yazdığı ve Mayıs ayında Metis Yayınları Siyahbeyaz Dizisi nde çıkan "Hortum" adlı kitabın toplatılmasını istedi. Altı Egebank sanığının her biri, yazar ve yayınevinden birer milyar lira tazminat talebinde bulundu. Demirel, özellikle, kitapta yer alan "Murat Demirel, iki yıllık deneyimiyle tüm Türkiye ye bir bankanın hangi yollarla ve nasıl soyulabileceğini gösterdi", "Bir bankanın içi nasıl boşaltılır denince akla hemen Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli bir bölümüne imza atmış, bu ülkenin Cumhurbaşkanlığını yürütmüş Süleyman Demirel in öz yeğeni Yahya Murat Demirel geliyor," gibi cümlelerden şikayetçi oldu. "Hortum"un kapağında Murat Demirel le samimi bir fotoğrafı yer alan reklamcı Nail Keçili nin ise davacı olmaması dikkat çekti. Davanın ilk duruşması 14 Haziran 2001 günü Ankara 18. Asliye Hukuk Mahkemesi nde görülecek. Ruşen Çakır Metis Yayınları

Hortum - Egebank Nasıl Soyuldu? - Murat Kelkitlioğlu - Ana Fikri Yorumları