Gençliğin O Yakıcı Mevsimi - Erendiz Atasü - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 04-07-2011 (23:30)   Son Mesaj: 04-07-2011 (23:30)    Cevap: 0    Gösterim: 607  

04-07-2011

Gençliğin O Yakıcı Mevsimi - Erendiz Atasü - Ana Fikri

Yayınevi: Bilgi Yayınevi
    Basım Tarihi: Ekim 1999
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

"İlk romanı Dağın Öteki Yüzü ile Cumhuriyetin yetiştirdiği ilk kuşağın bireysel tarihine ışık tutan Erendiz Atasü, elimizdeki romanıyla onların ardılı kuşağı anlatıyor.Genç bir kadının cinselliği keşfederken, duygular ve değerler arasında gelgitler olarak süren ikilemleridir romanın hareket noktası. Ve sonra yaşam akar, umutlar, ülkeyle kucaklaşmalar, yanılsamalar ve yenilgiler, için için çürüyen toplumda birey olmak... 68 kuşağının yikmi beş yıllık bir zaman içinde dalgalanan kesidi hiç bu kadar gerçekçi biçimde irdelenmedi; ve bu kadar yoğun duygulanımlarla, Türkçenin söylem güzelliğinin doruklarında anlatılmadı.Gerçekçi ve yenilikçi kurgusu, duru, anlam yoğun, duygulu diliyle çağdaş bir roman."-Ayla Kutlu-Eskiden bahar geldiğinde O nu anımsardım...Taze oksijen kokusunu içime her çekişimde O nun kokusu tüterdi burun deliklerimde. Ilık havanın titreşimi O nun dokunuşunu uyandırdı tenimde.Sonra...Bahar geldi ve ben bir zamanlar O nu anımsadığımı anımsadım. Anladım, gençliğim bitmişti...

Diğer "Erendiz Atasü" Kitapları:

1. Hayatın En Mutlu An'ı
    2. Bilinçle Beden Arasındaki Uzaklık
    3. İncir Ağacının Ölümü
    4. Düşünce Sefaletinin Kıskacında
    5. Açıkoturumlar Çağı
    6. Kavram ve Slogan
    7. İmgelerin İzi
    8. Bir Yaşdönümü Rüyası
    9. Kadınlığım, Yazarlığım, Yurdum

Gençliğin O Yakıcı Mevsimi - Erendiz Atasü - Ana Fikri Yorumları