Çocuk Dünyam - Erdal Yazıcı - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-07-2011 (17:10)   Son Mesaj: 04-07-2011 (17:10)    Cevap: 0    Gösterim: 549  

04-07-2011

Çocuk Dünyam - Erdal Yazıcı - Ana Fikri

Yayınevi: Fotoğraf Evi Yayınları
    Basım Tarihi: Ocak 2005
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Erdal Yazıcı nın Çocuk Dünyam Fotoğraf Albümünde Yazıcı nın 20 yıllık bir süre içinde çekimini yaptığı, günlük yaşam içinden çocukların "renkli dünyaları nın anlatıldığı 50 renkli fotoğraf yer alıyor. Binlerce çocuk dünyası: Hüzünlü, sevgi dolu bakışlar; insanın içini ısıtan, güç veren...Sokakta, okulda,köyde, yaylada, işyerlerinde...Doğal, kırılgan, saf ve ak; kocaman renkli dünyaları olan çocuklar...Film karelerinden çıkıp bizleri süzüyorlar...Onlarla yüzleşiyoruz; kitap sayfalarında, sergilerde... Korunan,sevilen, baskı uygulanan, yönlendirilen çocuklar. Yeri geldiğinde başımızın tacı olan, yeri geldiğinde sokağa atılan; iyi huylu, ahlaklı, hırçın, yaramaz, başarılı-başarısız, tinerci, geleceği parlak, dahi... çocuklar. Çocukluğunu yaşayamadan, ,eğitim çağında ağır koşullarda oyuncaksız büyüyen, cinsel tacize uğrayan, çocuk yaşta anne olan çocuklar. Bir çok ülkede toplumun neredeyse üçte biri ya da yarısını oluşturan çocuklar..., Dev dalgaların, sellerin yuttuğu; savaşların ve depremlerin kırdığı çocuklar... Sahilde babasının sırtında dondurma yiyen çocuk ne de mutlu; Ya, çadırın önünde hüzünle bizi süzen çocuk?..Anneannesinin sıcaklığında gülümseyen, bakır işçiliğinde alnından soğuk terler döken; yaylada oyuncakları ve kedisiyle masallar diyarında yaşayan çocuk... Ya sokağa kaçarsa... kaygısıyla iple bağlanmış, okulda hayallerini resme aktaran çocuk... Dünyasını çiziyor olmalı. Çarşıda, pazarda, sepetli motosikletin içinde sıkışmış, yazın sıcağında hayvanları gölette yıkarken kaçırıp dakikalarca peşinde koşan çocuklar... Fotoğraf çekimlerim sırasında Türkiye nin büyük kentlerinin yanı sıra bir çok küçük şehir,kasaba köy ve kırsal alanlarda çocuklarla unutulmaz an lar yaşadım; onlardan birisi oldum; çocukluğumu yaşadım adeta.Fotoğraflarını çeken değil de arkadaşları oldum. Ortaya çıkan bu kareler yaşadıklarımızın resmidir .Fotoğrafçı olarak ben de varım bu karelerde. Yalın,çıkarsız sevgiyle bakıştık onlarla. Saatler boyu söyleştik, dertleştik ve haberi çocuktan aldım. Mutlu-mutsuz yaşamlarını, başarı ve başarısızlıklarını, becerilerini, havada uçan kuşu, dağdaki kurdu, ağacı,çiçeği, arıyı,kelebeği onlardan öğrendim. Geçmişte yaşanan olayları destansı bir dille onlardan dinledim. Küçücük bedenlerine kocaman dünyaları sığdırmışlardı. Bu karelerle -araladıkları pencereden- dünyaları "kara kutu içinde ölümsüzleşti. "Çocuk Dünyam onların birer yaşam öyküsü; her gün aramızda gördüğümüz, sevilen, okşanan,horlanan, dışlanan, "göklere çıkarılan , yeterli-yetersiz beslenen, iyi eğitim alan-alamayan...Yani onlar geleceğimiz, umudumuz... Çocukların dünyası, sevgiyle sulanıp korunması gereken birer çiçek tarlası.Çocuk Dünyam Kitabı bu dokunun/kokunun küçük bir parçası ve küçük bedenlerine "kocaman dünyalar sığdıran arkadaşlarıma küçük bir armağan...

Çocuk Dünyam - Erdal Yazıcı - Ana Fikri Yorumları