Emeğin Yeni Dünyası - Ronald MUNCK - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-07-2011 (00:20)   Son Mesaj: 04-07-2011 (00:20)    Cevap: 0    Gösterim: 596  

04-07-2011

Emeğin Yeni Dünyası - Ronald MUNCK - Ana Fikri

Yayınevi: Kitabevi Yayınları
    Basım Tarihi: Ocak 2003
    Kitap Türü:

Emeğin ulusal dönemi sona eriyor. İşçiler ortak bir çıkar anlayışı ile ulusal sınırların ötesine geçen yeni örgütlenme biçimleri geliştiriyor. Neoliberal güçlerin küreselleşmesi dışında aşağıdan gelen alternatif bir küreselleşme daha ortaya çıkıyor. Bu değişim, emek hareketine önemli bir rol sunuyor: Küresel iktisadi sistem üzerinde toplumsal bir denetim oluşturmak. 1999 sonunda Seattle da yapılan Dünya Ticaret Örgütü zirvesi sırasındnaki kitlesel protestolar bu yeni rolün habercisi oldu. Bu kitapta işçilerin ve işçe örgütlerinin küreselleşme çağındaki öyküsü anlatılıyor. Kapitalizmin üretim modelleri, yeni uluslararası işbölümü, emeğin merkezi konuma yükselişi, zengin Kuzey ve yoksul Güney in işçi hareketleri, yıllardır üye kaybeden sendikaların yeniden biçimlenişi, tüm dünyada insanca çalışma koşullarını hedefleyen sosyal şart tartışmaları, eski ve yeni enternasyonalizmler, gelecekteki iş biçimleri... Hepsi de bu öykünün parçaları. Ronaldo Munck, Liverpool Üniversitesi nde Siyasi Sosyoloji Profesörü ve Küreselleşme ve Sosyal Dışlanma Birimi Başkanı. Güney Afrika daki Durban-Westville Üniversitesi Sosyoloji Bölümü nün ırk ayrımcılığı rejimi sonrasındaki ilk başkanı oldu. Uzun yıllar Kuzey İrlanda daki Ulster Üniversitesi nde öğretim üyeliği yaptı. Halen Latin Amerika da emek esnekliği ve işçi örgütleri üzerine araştırma yapıyor.

Emeğin Yeni Dünyası - Ronald MUNCK - Ana Fikri Yorumları