Heliogabalos Taçlı Anarşist - Antonin Artaud - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-06-2011 (12:00)   Son Mesaj: 04-06-2011 (12:00)    Cevap: 0    Gösterim: 525  

04-06-2011

Heliogabalos Taçlı Anarşist - Antonin Artaud - Ana Fikri

Yayınevi: Dost Kitabevi Yayınları
    Basım Tarihi: Aralık 2000
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Heliogabalos un kıyıcılığı garip bir ritme göre gerçekleşir. Bu sırra ermiş adam her şeyi sanatla ve iki kopya halinde yapar... Jestlerinin her biri iki ağızlı bıçak gibidir:Düzen, Düzensizlik / Birlik, Anarşi / Şiir, Ses kakışımı / Ritim, Uyumsuzluk / Büyüklük, Çocukçalık / Yüce gönüllülük, Kıyıcılık.Fakat Heliogabalos un tanrısına bağlılığı, tören ve tiyatro tutkusu, hiçbir durumda ve zamanda, Kara Taş ın kendisine layık bir eşle evlendirilmesi olayındaki kadar çarpıcı biçimde kendini göstermez...Helogabalos un bütün yaşamı, eylem halinde anarşidir... Aynı zamanda, çelişki ve düzensizlik ülkesinde anarşinin uygulamaya konmasıdır. Ve anarşi de, Heliogabalos un onu vardırdığı noktada, gerçekleşmiş şiirdir. "Bu kitabı Mesih in çağdaşı Tyanalı Apollonius un yaşayan ruhuna ve geçip gitmekte olan şu dünyada hala kalmış olabilecek bütün gerçek aydınlanmışlara ithaf ediyorum; ve derin güncellik-dışılığını, maneviliğini, yararsızlığını iyice belirtmek için de onu anarşiye ve bu dünya uğruna verilen savaşa ithaf ediyorum."

Diğer "Antonin Artaud" Kitapları:

1. Tiyatro Ve İkizi

Heliogabalos Taçlı Anarşist - Antonin Artaud - Ana Fikri Yorumları