Camille Claudel - Anne Delbee - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 04-02-2011 (22:10)   Son Mesaj: 04-02-2011 (22:10)    Cevap: 0    Gösterim: 609  

04-02-2011

Camille Claudel - Anne Delbee - Ana Fikri

Yayınevi: Everest Yayınları
    Basım Tarihi: Aralık 2002
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

"Akıl hastanesi! Evin diyebileceğim bir yere sahip olma hakkım bile yok! Onların keyfine kalmış işim! Bu, kadının sömürülmesi, sanatçının ölesiye ezilmesi... Mahsus kaçırdılar beni, onlara tıkıldığım yerde fikir vereyim diye; yaratıcılıklarının ne kadar sınırlı olduğunu biliyorlar çünkü. Kurtların kemirdiği bir lahana gibiyim şimdi, yeni fizilenen her yaprağımı büyük bir oburlukla mideye indiriyorlar.. Bilmiyorum, kaç yıl oldu buraya kapatılalı, ama tüm hayatım boyunca ürettiğim eserlere sahip çıktıktan sonra şimdi de kendilerinin hak ettikleri hapishane hayatını bana yaşatıyorlar... Bütün bunlar Rodin in şeytani başının altından çıkıyor. Kafasında bir tek düşünce vardı zaten; kendisi öldükten sonra benim sanatçı olarak atılım yapıp onu aşmam; bunu engellemek için de, yaşarken olduğu gibi ölümünden sonra da ben hep mutsuz kalmalıydım... Her bakımdan başarıya ulaştı işte! Bu... Bu esaretten çok sıkılıyorum... Villeneuve e hiç dönemeyecek miyim, Paul?"

Diğer "Anne Delbee" Kitapları:

1. Sarah Bernhardt

Camille Claudel - Anne Delbee - Ana Fikri Yorumları