Başlangıçta Eğitim Vardı! - Alice Miller - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 04-02-2011 (16:50)   Son Mesaj: 04-02-2011 (16:50)    Cevap: 0    Gösterim: 633  

04-02-2011

Başlangıçta Eğitim Vardı! - Alice Miller - Ana Fikri

Yayınevi: Arion Yayınevi
    Basım Tarihi: Aralık 2003
    Kitap Türü: Ders Kitapları / Yabancı Dil

Hayat dolu ama acı çeken bir ruhun kendini ifade etme yetisinden mahrum kaldığı bir durumdan daha dayanılmaz, daha korkunç bir durum tasavvur edemiyorum. - Montaigne- Miller bu kitabın ilk bölümünde 18., 19. ve 20. yüzyılın eğitim mekanizmalarını "Kara Pedagoji" olarak kapsamlı bir şekilde irdeliyor. İkinci bölümde ise üç ayrı karakterin çocukluk ve dolayısıyla eğitim süreçleri inceleniyor. Bu karakterlerin ilki (hayatı konu alınarak yazılan kitabı bir çok dile de çevrilmiş olan uyuşturucu bağımlısı) Christiane F., diğeri 2. Dünya Savaşı nın Alman diktatörü Adolf Hitler ve sonuncusu da seri çocuk katili Jürgen Bartch dır. Son bölüm ise suçluluk duygusu ile üzüntü arasındaki farka ayrılmış. "İyi yetiştirilmiş bir insanın trajedisi, bir yetişkin olarak kendisine ne yapıldığını ve onun ne yaptığını fark edememesinde yatar. Bana göre yapılacak tek şey, yönlendirmeye konu olanın, algılarında desteklenmesi, çevresinde olup bitenin bilincine varması ve kendi duygularını ifade ederek kendi gücüyle ruhunun katline karşı çıkabilmesi için ona yardım edilmesidir."

Diğer "Alice Miller" Kitapları:

1. Hayat Yolları
    2. Yetenekli Çocuğun Dramı

Başlangıçta Eğitim Vardı! - Alice Miller - Ana Fikri Yorumları