Biz Tanrılar - Bernard Werber - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 03-31-2011 (02:41)   Son Mesaj: 03-31-2011 (02:41)    Cevap: 0    Gösterim: 780  

03-31-2011

Biz Tanrılar - Bernard Werber - Ana Fikri

Yayınevi: Galata Yayınları
    Basım Tarihi: Ağustos 2008
    Kitap Türü: Roman / Edebiyat

Tanrı olsaydınız, neler yapardınız? Uzakta, çok uzakta bir yerlerde, sakinlerinin Aeden diye adlandırdığı bir ada. Orada, yüksek bir yaylanın üzerinde kurulmuş bir şehir: Olympos. Şehrin tam kalbinde, tuhaf bir kurum; Tanrılar Okulu ve öğretmenleri: Yunan mitolojisinin on iki tanrısı... Görevleri öğrencilerine, kentler kursunlar, savaşsınlar, hayatta kalsınlar, dinler icat etsinler veya bilinç seviyelerini yükseltsinler diye, insan kitlelerini idare etme sanatını öğretmek. Halkları, peygamberleri, her biri kendine has ilahi tarzıyla, yaşadığımız dünyadaki ünlülerden seçilmiş (edebiyatçı, felsefeci, ressam, bilim adamı, aktrist, sihirbaz, mucit vb- Proudhon, Mata Hari, Marilyn Monroe vb gibi) 144 öğrenci-tanrı. Ama Aeden üzerinde hayat Cennet gibi değildir. Öğrencilerden biri sınıf arkadaşlarını öldürmeye çalışır; bir diğeri Aşk Tanrıçası Aphrodite e deliler gibi aşık olur ve hepsi de kendi kendilerine, dağın tepesinde kendilerini izliyormuş gibi görünen ışığın neyin nesi olduğunu sorar... Karıncalar, Ölüm Kaşifleri ve Melekler İmparatorluğu ndan (L Empire des anges) sonra, Bernard Werber bizi inançların ve mitolojilerin keşfinde daha da uzaklara götürüyor. Maceranın, gerilimin ve mizahın birbirine karıştığı bu olağanüstü destanın sonunda siz de kendinize aynı soruyu soracaksınız: Peki ya ben Tanrı olsaydım, neler yapardım?

Diğer "Bernard Werber" Kitapları:

1. Tanrıların Nefesi
    2. Karıncaların Devrimi
    3. Nereden Geliyoruz? İnsan Evriminin Romanı
    4. Karıncalar Olağanüstü Bir Algılama Biçimi

Biz Tanrılar - Bernard Werber - Ana Fikri Yorumları