Eflatun Sufleler - Küçük İskender - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 03-28-2011 (22:40)   Son Mesaj: 03-28-2011 (22:40)    Cevap: 0    Gösterim: 734  

03-28-2011

Eflatun Sufleler - Küçük İskender - Ana Fikri

Yayınevi: Gendaş Kültür
    Basım Tarihi: Ekim 2002
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

"Her şair, farklı değerlendirdi beni: Yaşça büyüklerden genellikle ölçülü tebessüm kazandım / yaşıtlarımın çekememezlikleri, tatlı kıskançlıkları, imrenişleri, aşağılamaları ya da yoksaymaları kaydıma geçirildi / Ama sonuçta ister istemez bir küçük İskender olgusu, kafaları bulandırıyordu işte/bu çocuk sosyalist miydi, kendini bilmez miydi, anarşist miydi, postmdernist miydi, sapık mıydı, nihilist miydi, dalga mı geçiyordu, medyayla işbirliğinin keyfini çıkartan bir kapitalist miydi, bir show-man miydi, sosyal faşist miydi, pragmatist miydi, ne idi? / Belki onun ne olduğunu düşünmek bile gereksizdi/ ne benimle ne bensiz / kimi, bitti, diyordu / kimi, hiç başlamadı ki zaten, diyordu / Anadolu ona köpürüyordu / İslami kanat nefret ediyordu / Toplumcular küçümsüyordu / Komünistler reddediyordu / Kısaca kimseyle anlaşamıyordu / Anlaşamaması da işin bir parçası mıydı acaba? Peki o, diğer şairlere nasıl bir gözle bakıyordu? / Şu kesinlikle bilinmelidir ki, ben bu şairleri oldukları ve şiirleri göründükleri gibi değil de, olmalarını, görünmelerini düşlediğim biçimde yorumladım. Açıkcası, dürüstçe, çoğunu da sevemedim."

Diğer "Küçük İskender" Kitapları:

1. Gözlerim Sığmıyor Yüzüme
    2. Galileo'nun Pergeli
    3. Galileo nun Pergeli
    4. Medusa nın Makası
    5. Underground Otopark
    6. Papağana Silah Çekme!
    7. Rimbaud ya Akıl Notları
    8. The God Jr
    9. Ağır Abiler Orkestrası

Eflatun Sufleler - Küçük İskender - Ana Fikri Yorumları