Budala 2 Cilt Takım - Fyodor Mihailoviç Dostoyevski - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 03-28-2011 (01:20)   Son Mesaj: 03-28-2011 (01:20)    Cevap: 0    Gösterim: 630  

03-28-2011

Budala 2 Cilt Takım - Fyodor Mihailoviç Dostoyevski - Ana Fikri

Yayınevi: Şule Yayınları
    Basım Tarihi: Kasım 2001
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

"Kendimden çok şeyler bıraktım orada. Hepsi de geçip gitti şimdi. Trende gelirken "İnsanların arasına karışacağım artık, hiçbir şey bilmeyebilirim ama, benim için yeni bir yaşam başlıyor," diye düşünüyordum. Üstüme düşeni, bütün gücümle yerine getirmeye kararlıyım. İnsanların arasına karışmak benim için çok acı ve tatsız olabilirdi. İlkin kim olursa olsun herkese karşı açık yürekli ve kibar olmaya karar verdim. Hiç kimse bundan daha fazlasını bekleyemezdi benden. Burada da belki beni çocuk yerine koyacaklar ama, olsun! Ayrıca nedense herkes bana bir budalaymışım gibi bakıyor. Doğrusu, hastalığım sırasında budalaya benziyordum. Ama şimdi budala yerine konulduğumu anladığıma göre budala olabilir miyim?"Saçmalıklarınızı yüzünüze karşı söylediğim için bana kızmıyorsunuz ya? Biliyor musunuz, gülünç olmak bazen iyi, çok iyidir hem de. bu sayede insan başkalarına karşı daha hoşgörülü olabiliyor. İnsan kusursuz olarak başlayamaz bir işe. Kusursuzluğa ulaşabilmesi gerekir. Hem çabucak anlamak peşinde olursak birçok şeyi gereği gibi anlamamış oluruz belki."

Diğer "Fyodor Mihailoviç Dostoyevski" Kitapları:

1. İkiz
    2. Stepançikovo Köyü
    3. Stepançikovo Köyü (Ciltli)
    4. Karamazov Kardeşler
    5. Öteki Ben
    6. Yeraltından Notlar (Karton Kapak)
    7. Yeraltından Notlar (Ciltli)
    8. Cinler 1. Cilt
    9. Cinler 2. Cilt

Budala 2 Cilt Takım - Fyodor Mihailoviç Dostoyevski - Ana Fikri Yorumları