Birlikte Yaşadıklarım Birlikte Öldüklerim - Aziz Nesin - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 03-26-2011 (13:00)   Son Mesaj: 03-26-2011 (13:00)    Cevap: 0    Gösterim: 968  

03-26-2011

Birlikte Yaşadıklarım Birlikte Öldüklerim - Aziz Nesin - Ana Fikri

Yayınevi: Nesin Vakfı Yayınları
    Basım Tarihi: Eylül 2006
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Ölen için yazmanın daha bir rahatlığı var açıkçası. Bunu söylemek zorundayım. Ama şunu da eklemek isterim ki, öldükten sonra yazdıklarımı, sağlıklarında yazamazdım, yüzlerine söyleyemezdim anlamına gelmez, ki yazdıklarımın pek çoğunu ve ağırını yüzlerine de söylemişimdir. Ama ben bu insanları hemen hemen hepsini diyebileceğim kertede çoğunu seviyordum, çok seviyordum. Sevdiğim insanların sevmediğim ve bana olumsuz gelen yanlarını, ölümlerinden sonra (bi bakıma arkalarından) yazmak hem kolay değil, hem güzel olmayan bu işi yapıyorum bu kitabımda. Peki neden? Başka türlüsünü yapamam, elimden gelmez de ondan... Her neyse, onu yazacağım. Bir de, yaşamakta olan yakınları var. Yazan elimi oldukça tutan (tek tutan) budur. Onları incitmek beni de incitir. Çünkü yakınları, ünlü ve değerli ölülerinin eleştirilmesine, olumsuz yanlarının belirlenmesine hiç dayanamazlar, ki onlara hak vermemek elde değildir. Ama bunu bile göze alarak (her zaman ve çok değil) doğruyu (elbette benim öznel doğrumu) yazmaya çalıştım. Aziz Nesin in önsözünden.

Diğer "Aziz Nesin" Kitapları:

1. Canım Oğlum Canım Babacığım
    2. Laugh Or Lament
    3. Yokuş Yukarı / Böyle Gelmiş Böyle Gitmez III
    4. Yokuşun Başı / Böyle Gelmiş Böyle Gitmez
    5. Bulgaristan da Türkler Türkiye de Kürtler
    6. % Kaç Aptalız ?
    7. Çiçu
    8. Surname
    9. Üç Karagöz Oyunu

Birlikte Yaşadıklarım Birlikte Öldüklerim - Aziz Nesin - Ana Fikri Yorumları