Dorian Gray'in Portresi - Oscar Wilde - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 03-23-2011 (10:50)   Son Mesaj: 05-10-2011 (20:07)    Cevap: 1    Gösterim: 4707  

03-23-2011

Dorian Gray'in Portresi - Oscar Wilde - Ana Fikri

Yayınevi: Can Yayınları
    Basım Tarihi: Eylül 2003
    Kitap Türü: Roman / Edebiyat

"Keşke tersi olabilseydi! Keşke her zaman genç kalacak olan ben olsaydım da portrem yaşlansaydı! Bunun için... bunun için her şeyi verirdim!" Özellikle bir genç adamın büyümesini, eğitimini, gelişimini, kendini ve inançlarını keşfetmesini işleyen Dorian Gray in Portresi için Oscar Wilde, bir ruhun hikayesi demişti. 1891 de ilk basıldığında ahlaksızlığı yücelttiği gerekçesiyle büyük tepki çeken romanın baş kişileri olan Lord Henry ile Dorian ın karşılıklı etkileşimleri, Dorian ın kendini giderek kötüye, şeytani olana, hazcılığa adaması kitabın eksenini oluşturuyor. Son derece saf ve yakışıklı Dorian daki değişim, Lord Henry nin sözleriyle ve Dorian ın kendi portresinde kendi güzelliğini keşfetmesiyle başlar. Lord Henry nin etkisiyle kötülüğün ve zevkin çekimine kapılan, dünyada gençlik ve güzellikten önemli bir şey olmadığına inanan Dorian için heyecan, kötülükte ve günahtadır; iyilik ve erdemse sıkıcıdır, edilgendir. İyiliği temsil eden Basil in Dorian a duyduğu saf tutkuda eşcinsellik öğeleri açıkça hissedilir. Dorian ın büyük sırrını, portredeki değişimi gören yalnızca Basil olur. Portreye odaklanan, sonsuz gençlik karşısında ruhunu satan ve ruhunun ölmüş olmasından korkan Dorian için kurtuluş var mıdır? Ve Oscar Wilde ın dediği gibi, herkes Dorian Gray da kendi günahını mı görecektir?

Diğer "Oscar Wilde" Kitapları:

1. Nar Evi
    2. Oscar Wilde Tüm Öyküler
    3. Sanatçı: Eleştirmen, Yalancı, Katil Estetik Ve Eti
    4. Yalancılık Sanatı
    5. Şu Bizim Hortlak
    6. Bay W. H. nin Portresi
    7. Ciddi Olmanın Önemi (The Importance of Being Earne
    8. Lady Windermere in Yelpazesi

Dorian Gray'in Portresi - Oscar Wilde - Ana Fikri Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  05-10-2011, 20:07

--->: Dorian Gray'in Portresi - Oscar Wilde - Özeti

Alıntı:
    dorian gray in portresi genis ozeti-Dorian Gray'in Portresi - Oscar Wilde - Özeti

süper bişey muhakkak okuyun yada izleyin
    aslınur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) aslınur Ziyaretci