Hamdım Piştim Yandım - Mevlana Celaleddin Rumi - Ahmet Kardam - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 03-21-2011 (19:40)   Son Mesaj: 05-19-2012 (18:12)    Cevap: 1    Gösterim: 1213  

03-21-2011

Hamdım Piştim Yandım - Mevlana Celaleddin Rumi - Ahmet Kardam - Ana Fikri

Hamdım Piştim Yandım - Mevlana Celaleddin Rumi - Ahmet Kardam - Özeti, Hamdım Piştim Yandım - Mevlana Celaleddin Rumi Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Optimist Yayın Dağıtım
    Basım Tarihi: Ocak 2008
    Kitap Türü: İslam / Din

Gül düşünür gülistan olursun, diken düşünür dikenlik olursun. Yüz doksan bir devletin üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO 2007 yi Mevlâna yı Anma Yılı ilan etti. Ölümünün üzerinden 700 küsur yıl geçmiş olan Mevlâna, Doğu nun ve İslâm düşünce tarihinin en değerli temsilcileri arasında yer almaktadır. Yüzlerce yıl önce insanlığa verdiği mesajı günümüze kadar ulaştırabilmiş, yüzyıllar boyunca insanların gönlünde taht kurabilmiş çok ender İslâm tasavvufçularından birisidir. Böyle olmakla birlikte, Konya daki görkemli türbesi ve Mevlevilerin estetik sema gösterileri dışında, Mevlâna nın kişiliğini, yaşamını ve savunduğu görüşleri kaçımız ne kadara biliyoruz? Elinizdeki bu kitapta, Mevlâna nın Hamdım, piştim, yandım diye özetlediği kendi yaşamını fikirleriyle ve eserlerinden örneklerle harmanlayarak vermeye çalıştık. Bir ayağı sapasağlam İslâm da dururken, öteki ayağının yetmiş iki milleti dolaşan bir pergel olduğunu söyleyen Mevlâna nın Gel, nasılsan öyle gel! çağrısının nasıl olup da her inançtan, dinden, mezhepten renkten, etnik kökenden ve dilden insanlar için bugün de büyük bir umut kapısı olmaya devam ettiğini göstermeyi amaçladık. İçindekiler Konya Konya olalı böyle cenaze töreni görmedi - Belh ten Konya ya: Tanrı dan geldik, Tanrı ya gidiyoruz - Sözü bırak da, sen de baban gibi hal sahibi ol - Şems in yaktığı ateş - Şems in ölümü ve Mevlâna nın Ben O yum demesi - Değil mi ki üçü de seni Tanrı ya ulaştırıyor, hepsini bir bil - Sen her şeysin - Gel, nasılsan öyle gel - Aynaya hoh deme - Kadınlar - Hayrın buysa şerrin ne ola ki - Nasıl bir insandı? - Vuslat

Diğer "Ahmet Kardam" Kitapları:

1. Türkiye de Siyasi Kutuplaşmalar ve Seçmen Davranış

Hamdım Piştim Yandım - Mevlana Celaleddin Rumi - Ahmet Kardam - Ana Fikri Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  05-19-2012, 18:12

Hamdım Piştim Yandım - Mevlana Celaleddin Rumi - Ahmet Kardam - Ana Fikri [/QUOTE]
    Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Misafir Ziyaretci