Boğaziçi Mehtapları - Abdülhak Şinasi Hisar - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 03-21-2011 (01:40)   Son Mesaj: 11-25-2012 (19:31)    Cevap: 1    Gösterim: 1896  

03-21-2011

Boğaziçi Mehtapları - Abdülhak Şinasi Hisar - Ana Fikri

Yayınevi: Bağlam Yayınları
    Basım Tarihi: Eylül 1997
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Abdülhak Şinasi yi okurken nesrin yazı olduğunu, konuşma olmadığını tekrar hatırladım. Yazış, yani bütün san atlara benzeyen bir san at... Abdülhak Şinasi, nesri son zamanlarda unutur gibi olduğumuz bu mevkiini iade eden muharrirlerimizdendir. Bu da onun hesabına kaydedilecek mazhariyetlerdendir.Ahmet Hamdi TanpınarFahim Bey ve Biz muharriri, şiirin ve ince zekasiyle derin hassasiyetinin en tam ve kemalli ölçüsünü bize Boğaziçi Mehtapları nda vermiştir.Yakup Kadri KaraosmanoğluBu kitabı kah tatlı bir rüya görür gibi zaman ve mekanı unutarak kah benim de tanıyabildiğim, yaşayabildiğim Boğaz ı hatırlattığı yerlerde hüzünlenerek okudum. Bu harikulade nesrin musikisini ise her zaman dinledim.Ziya Osman SabaAbdülhak Şinasi Hisar ın Boğaziçi Mehtapları isimli kitabı, Türk edebiyatının en mükemmel eserlerinden biridir. Abdülhak Şinasi den başka hiçbir edibimiz bu mevzuu bu kadar derin bir hassasiyetle, başından nihayetine kadar bu derece muhteşem bir şiire bürüyerek değil de, doğrudan doğruya şiir halinde yazamadı.N. S. Örik

Diğer "Abdülhak Şinasi Hisar" Kitapları:

1. Kitaplar Ve Muharrirler III
    2. Kitaplar ve Muharrirler II Edebiyat Üzerine Makale
    3. Geçmiş Zaman Köşkleri
    4. Boğaziçi Yalıları
    5. Aşk İmiş Her Ne Var Alemde
    6. Ahmet Haşim: Şiiri Ve Hayatı
    7. Yahya Kemal e Veda
    8. İstanbul ve Pierre Loti
    9. Ali Nizami Beyin Alafrangalığı ve Şeyhliği

Boğaziçi Mehtapları - Abdülhak Şinasi Hisar - Ana Fikri Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  11-25-2012, 19:31