Her Cephede Savaştık / İkinci Dünya Savaşı nda Tür - Cengiz Özkarabekir - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 03-20-2011 (10:50)   Son Mesaj: 03-20-2011 (10:50)    Cevap: 0    Gösterim: 596  

03-20-2011

Her Cephede Savaştık / İkinci Dünya Savaşı nda Tür - Cengiz Özkarabekir - Ana Fikri

Yayınevi: Doğan Kitap
    Basım Tarihi: Ekim 2005
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

"Her şey, 2003 yılının ekim ayında Kazakistan topraklarında Ahıska Türkleri ile ilgili bir belgesel hazırlamak için çekimler yaparken ortaya çıktı. Yaptığım röportajların satır aralarına gizlenen ve bir kar tanesi olarak başlayan sürgün, esaret ve dram öyküleri bir süre sonra zihnimde bir çığ halini aldı. Bir milletin ağıtıyla karşı karşıyaydım aslında. Kameramın kovalamaya çalıştığı görüntülere düşürmek istediğim düşünceler, sonsuz bir acının resmini çıkarıyordu karşıma. ... Almanya ya gittiğimizde hiç, geceden geceye bir şey çorba verirler idi bize. Gece yalnız. Sabah hiçbir şey yok. Orada hep böyle kemiklerimiz sayılırdı. Rahmetlik yeğenim hasta oldu. Domates istedi. Gitti Alaman a dedim bir tane domates var ise veresin, yeğenim çok hasta... verdi... Verdiği iki dilim ekmekti. İzzet (Derviş Eroğlu nun babası) ekmeğin üstüne tuz koydu. Ben de bilemedim, yerken de bitti. Şişti eli ayağı. Kaldırdılar gene hastaneye. Sonra öğrendim ki hastaneden de kaçmış gitmiş Polonya ya, orada da yakalanıp esir kampına konulmuş. Çok hastaydı zaten. Böbreklerinden çok acı çekerdi. Ben de başka bir esir kampındaydım. Sonra bir haber geldi ki orada ölmüş... Polonya da öldü. Size ömür. Kaldı orda..."

Her Cephede Savaştık / İkinci Dünya Savaşı nda Tür - Cengiz Özkarabekir - Ana Fikri Yorumları