Gecenin Yüreği - Kolektif - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 03-12-2011 (23:00)   Son Mesaj: 03-12-2011 (23:00)    Cevap: 0    Gösterim: 719  

03-12-2011

Gecenin Yüreği - Kolektif - Özeti

Gecenin Yüreği - Kolektif - Özeti, Gecenin Yüreği Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Boyut Yayınları
    Basım Tarihi: Mart 2009
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Gazeteci Ufuk Güldemir in hayatta iken yazdığı, resimlerini çektiği ancak basımını yetiştiremediği av hatıraları kitabı GECENİN YÜREĞİ, ailesi tarafından hazırlanarak Boyut Yayıncılık tarafından yayınlandı.Ufuk Güldemir in, tedavi için gittiği Houston da 2006 yazında yazmaya başladığını GECENİN YÜREĞİ, Güldemir in kanserle mücadele ettiği son bir yılda yayınlamak için büyük heyecan duyduğu eserlerinden biriydi.Mesleğinin yanı sıra, hobisine de ne kadar tutkuyla bağlı olan Ufuk Güldemir in GECENİN YÜREĞİ, kitabı hissederek okumanız için sayfaları çevirdikçe burnunuza gelen çam kokuları ile karşılaşıyorsunuz. Tıpkı gölgesinde oturup dinlenirken, huzur veren kokusunu içimize çektiğimiz çam ağaçlarını diken bahçıvanların çoktan hayattan çekip gittiğini hatırlatır gibi.Türkiye de bir kitapta ilk kez uygulanan bu yöntemle okurlar çam kokuları içinde kitabın sayfaları arasında dolaşacaklar."GECENİN YÜREĞİ", Ufuk Güldemir in henüz son editoryel düzeltmelerini bitirmediği "Kanser Avı" yazısıyla başlıyor. Ama o, kitabında kendi yazılarından önce, ilk sırayı Abraham Lincoln un ayı avı şiirine vermişti. "Tutku kardeşliği"ni anlatan çarpıcı bir giriş hayal etmiş olmalı.Av teması, aslında Ufuk Güldemir in söylemek istediklerinin sadece dış çerçevesini oluşturuyor. Bu yazılarda; insana, hayata ve hatta habere nasıl farklı gözlerle baktığının ipuçlarını bulacaksınız.Duygu dolu yazılarını, gazeteciliğe "foto muhabiri" olarak başlayan Ufuk Güldemir in fotoğrafları süslüyor. Ya da yazılarının süslediği fotoğraflarSon yıllardaki avlarının çoğuna eşlik eden, o nun hayat ve avcılık arkadaşı eşi Gaya Güldemir, bu fotoğrafları tek tek seçerek kitaba yerleştirdi.Boyut Yayınlarınca satışa çıkarılan GECENİN YÜREĞİ, sınırlı sayıda basılarak Ufuk Güldemir in dijital imzası ile hazırlanana kişiye özel sertifika ile sunulmaktadır."Benden daha iyi avcılar olduğunu biliyorum.Benden çok daha iyi silah atanlar olduğunu da biliyorum.Ama benden daha iyi fotoğraf çeken avcı var mı emin değilim.Bu kitabı avlarımı değil, fotoğraflarımı paylaşmak için yazdım.Av arkadaşlarıma yadigar kalsın istedim."Ufuk GüldemirEylül 2006 / M.D. Anderson, Houston--------------------------------------------------------------"Aylar geçtikçe bir yandan eskiden yaptığı avları yazarken, bir yandan da Teksas, Alaska, Afrika avlarına gitti. Bu avlara avlanmak için mi yoksa duygu dolu bu yazıları yazmak için mi gitti hala bilmiyorum. Okuyunca ne denli duygu yüklü yazılar olduğunu göreceksiniz...Houstan a sık gidişlerimde, kaldığımız otelin lobisinde, MD Anderson un bekleme salonlarında, bana teker teker yazılarını okumaya başladı. Bir gün " Ufukcuğum çok yazı yazdın ama edebi anlamdaki en güzel yazıların bunlar" dediğimi hatırlıyorum."Şafak Okaygün - Kardeşi

Diğer "Kolektif" Kitapları:

1. İnsan Hakları'nı Selamlayan Öyküler ve Şiirler Özgürlük
    2. Prenses Gelincik - Çiçek Prensesleri
    3. Kapitalist Ekonominin Dünya Krizi
    4. Temrin Sayı: 33
    5. Textiles Of The Islamic World (Ciltli)
    6. The Arts of Islam (Ciltli)
    7. 4xSekiz Eğitici Oyun Kartları Serisi
    8. 11 Eylül'den Afganistan'a ABD İmparatorluğu
    9. Che'nin Mektupları

Gecenin Yüreği - Kolektif - Özeti Yorumları