Haldun Taner Kabare Bütün Oyunları / 10 - Haldun Taner - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 03-12-2011 (01:20)   Son Mesaj: 03-12-2011 (01:20)    Cevap: 0    Gösterim: 1243  

03-12-2011

Haldun Taner Kabare Bütün Oyunları / 10 - Haldun Taner - Ana Fikri

Yayınevi: Bilgi Yayınevi
    Basım Tarihi: Haziran 2000
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Hem bu kuşağı böyle bir ince mizah ustasıyla tanıştırmak, hem ustama bir vefa borcu ödemek düşüncesi beni kemirir oldu. İnsanın ustası olması ne güzel, ustasızlık ne korkunç!Taner in düz yazılarından bir kabare kurgusu oluşturdum, kimi öykelerini skeç haline getirdim, kimi skeçlerimi seçtim; onun düz yazıları ve gündelik konuşmaları içinde saklı, "Ben her şeye selam veririm, ağaçlara, çiçeklere, kuşlara" gibi şiirlerini şarkı biçimine getirdim. Haldun Bey bugün yaşasaydı buraya iki satır daha eklerdi, diye düşünerek, satır aralarında, güncellik adına zaman zaman ben de kalem oynattım.Kimileri 1945 te yazılmış bu metinlerin, hala ne denli güncel ve taze olduklarını; Haldun Taner in önce insanı ve dünyayı, sonra Türkiye yi ve toplumumuzu ne kadar doğru ve filozofça analiz ettiğini şaşarak göreceksiniz.Taner in deyişiyle:"Bir düne bakBir bugüneHey gidi günler heyAz gittik uz gittikBir de döntük baktık kiDostlarOlduğumuz yerdeydik."-Ferhan Şensoy-

Diğer "Haldun Taner" Kitapları:

1. Günün Adamı - Dışardakiler
    2. Eşeğin Gölgesi
    3. Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım
    4. Çok Güzelsin Gitme Dur
    5. Ayışığında Şamata
    6. Kızıl Saçlı Amazon
    7. Şişhane ye Yağmur Yağıyordu / Ayışığında Çalışkur
    8. Onikiye Bir Var / Sancho nun Sabah Yürüyüşü / Güle
    9. Yalıda Sabah

Haldun Taner Kabare Bütün Oyunları / 10 - Haldun Taner - Ana Fikri Yorumları