G.H.'nin Çilesi - Clarice Lispector - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 03-12-2011 (01:00)   Son Mesaj: 03-12-2011 (01:00)    Cevap: 0    Gösterim: 559  

03-12-2011

G.H.'nin Çilesi - Clarice Lispector - Ana Fikri

Yayınevi: Can Yayınları
    Basım Tarihi: Ocak 1996
    Kitap Türü:

Bütün büyük keşiflere karşın edebiyatın dünyası uzayın ve okyanusların derinliklerine benziyor: biraz dikkat ve araştırma yeni bir yıldız, yeni bir gezegenin bulunmasıyla sonuçlanıyor ya da deniz suyunun yeni bir huyu öğreniliyor. İşte Clarice Lispertor (1925-1977) : Brezilya yeni romanının öncülerinden ve Latin amerika edebiyatlarının en önemli yazarlarından biri. Rimbaud' yu, Lautreamont'u, Nietzsche' yi ve Virginia Woolf' u sanki birbirine aşılamış ve kendi Cehenemde Bir Mevsim' ini, Maldoror' un Şarkıları' nı, Zerdüşt Böyle Dedi' sini, yani G.H.' nin Çilesi' ni yazmış. Kitabın konusu mu? Ben, Tanrı ve Hamamböceği. Yani Ben - ben, Tanrı- ben, hamamböceği-ben ya da tersi: İnsanın iç dünyasının uzayında, insanın iç dünyasının okyanus derinliklerinde tam bir 'devr-i alem'! G.H. ' nin Çilesi Lispertor birbirinden çetin, birbirinden ilginç dokuz roman yazdı. Şimdi sırada: Kuşatılmış Kent (A Cidade Stiada) var. Yakında Can yayınları' nda.

Diğer "Clarice Lispector" Kitapları:

1. Kuşatılmış Kent
    2. Yıldızın Saati
    3. G.H. nin Çilesi

G.H.'nin Çilesi - Clarice Lispector - Ana Fikri Yorumları