Fransızca da Tümce Kuruluş Biçimleri Çeviri Yöntem - V. Doğan Günay - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 03-11-2011 (00:50)   Son Mesaj: 03-11-2011 (00:50)    Cevap: 0    Gösterim: 683  

03-11-2011

Fransızca da Tümce Kuruluş Biçimleri Çeviri Yöntem - V. Doğan Günay - Ana Fikri

Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
    Basım Tarihi: Nisan 2009
    Kitap Türü: Yabancı Dil / Yabancı Dil

Tümcelerde Karşılaştırma Nelerle ve Nasıl Yapılır? Tümcelerde Karşıtlık Bildirme Biçimleri Nelerdir? Zaman Bildiren Tümceler Nasıl Oluşturulur? Tümcelerde Neden Bildirmek İçin Neler Kullanılır? Tümcelerde Sonuç Bildirme Biçimleri Koşul ya da Varsayım Bildiren Tümceler Ne Biçimde Oluşturulur? "Si" ile Oluşturulan Koşul Tümcelrinde Durumlar Tümcelerde Zaman Uyumları Nasıl Yapılır? Amaç Bildirmek Için Ne Tür Deyimler Kullanılır? Tümcelerde Zaman Uyumları (concordances des temps) Subjonctif, conditionnel, indicatif nerelerde kullanılır?Prof. Dr. V. Doğan GÜNAY (dogan.gunay@deu.edu.tr) ve Doç. Dr. İlhami SIĞIRCI nın (ilhami-sigirci@hotmail.com) bu ortak çalışması Fransızca daki tümce kuruluş biçimlerini bütün yönleriyle inceleyen titiz, ayrıntılı ve uzun yıllara dayanan bir çalışmadır. Ben tümce kuramıyorum, tümce kurmada sorunlarım var, nasıl tümce kuracağım, tümce oluşturmak için bir yöntem var mı ? Basit tümceleri kurmasını biliyorum, ama zor tümceleri yapamıyorum. Fransızca dan Türkçe ye ve Türkçe den Fransızca ya çeviri yaparken çok zorlanıyorum, bir çok kalıbın Fransızca sını ya da Türkçe sini sözlükte bulamıyorum diyenlerin hepsine bu kitap bilimsel çözüm yolları sunmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız Fransızca daki basit ve ileri düzeydeki tümce kuruluş yöntemlerini öğrenmek isteyenlere ve bu dildeki seviyesini geliştirmek isteyen herkese yardımcı olmaktır. Fransızca da düşüncelerini anlatmakta ve tümce kuruluşunda güçlüklerle karşılaşanlar, Fransızca dan Türkçe ye ya da Türkçe den Fransızca ya çeviri yapanlar için bir kılavuz niteliğindedir. Fransız Dili ve Eğitimi, Fransızca Mütercim-Tercümanlık ve Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, yüksek lisans ve doktora yapanlar. Fransızca dil sınavlarına hazırlananlara (Doçentlik ÜDS, tıpta uzmanlık TUS, çeşitli özel ve devlet kurumlarının sınavları, KPDS, ÖSYM yabancı dil sınavı YDS, vb.) büyük kolaylıklar sağlayacak ve başarılarını önemli ölçüde artıracaktır.

Fransızca da Tümce Kuruluş Biçimleri Çeviri Yöntem - V. Doğan Günay - Ana Fikri Yorumları