Gender - Ivan Illich - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 03-10-2011 (07:12)   Son Mesaj: 03-10-2011 (07:12)    Cevap: 0    Gösterim: 1581  

03-10-2011

Gender - Ivan Illich - Ana Fikri

Yayınevi: Ayraç Yayınları
    Basım Tarihi: Ocak 1996
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

"Bir endüstriyel toplum", diye öne sürüyor Ivan Illıich, "bazı cins farkı gözetmeyen varsayımlar dayatmaksızın var olamaz. Bu varsayımlar, her iki cinsin aynı işe uygun olduğu, aynı gerçekliği algıladığı ve bazı önemsiz, yüzeysel farklılıklara karşın, aynı gereksinimleri olduğu yönündedir."Böyle bir toplumda kadınlar ve erkekler, kıt mallar (eşya, hizmetler, para, boş zaman, saygınlık, vs.) için yarışır bir halde karşımıza çıkarlar ve adalet istemi bir "Eşitlik" istemidir. Gender de, Ivan Illich, kadın ve erkeğin bu görünümünün tarihsel kaynaklarını araştırıyor. Endüstriyel çağdan önce kadın ve erkek, tüm dünyada çok fazla farklılaştırılmış yada "Genderli" bir yaşam sürerlerdi. Farklı işleri ve araçları, farklı konuşma ve jest biçimleri, farklı zaman ve uzay algılayışları vardı. Bu farklılıkların doğası, "Vernacular" konuşmanın belirli bir yöreye özgü olması gibi, bir bölgeden diğerine değişirdi. Fakat kadın ve erkek arasındaki ilişki, her yerde, rekabetten daha çok, bütünleyici, kavranması güç ve asimetrikti (gizemli ve "Belirlenmiş" bir yaşam biçimi). Illich bu kitapta, bu en cesur ve tartışmalı çalışmasında, Gender in karmaşık anlamının nasıl kaybolduğunun izini sürer; nitekim bugün erkeği dişiden ayıran farklılıklar temel biyolojik farklılıklardan çok fazla değildir. O, bu kaybolmanın modem dünyanın temelini oluşturduğunu öne sürer. "Geçmişten bu kopuş, başkaları tarafından kapitalist üretim biçimine geçiş olarak tanımlanmıştır. Ben, Gender kalkanından cinsiyet rejimine geçiş olarak tanımlıyorum."

Diğer "Ivan Illich" Kitapları:

1. H2O ve Unutmanın Suları
    2. Okulsuz Toplum
    3. Enerji Ve Eşitlik
    4. Tüketim Köleliği

Gender - Ivan Illich - Ana Fikri Yorumları