Galatalı Angelos - Özgen Ergin - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 03-10-2011 (04:11)   Son Mesaj: 03-10-2011 (04:11)    Cevap: 0    Gösterim: 579  

03-10-2011

Galatalı Angelos - Özgen Ergin - Ana Fikri

Yayınevi: Papirüs Yayınları
    Basım Tarihi: Kasım 1999
    Kitap Türü: Öykü / Edebiyat

Özgen Ergin in Galatalı Angelos adlı öyküsü, dil olarak çok temiz, abartısız ve özenli. Galatalı Angelos, insanın asıl vatanının ana dil veya etnik kökenden çok, kendi kültürü olduğunu hüzünlü bir keyifle anlatıyor. İnsan nerenin kültürüyle büyümüşse aslında oralı oluyor, diyor sıradan, küçük gibi gözüken ama içinde birçok dünyayı barındıran öyküsünde. Özgen Ergin in diğer öykülerini de çok etkileyici buldum.Dünya vatandaşının hoşgörü ve Doğu Akdenizli nin keskin gözlemciliğiyle edebiyatımıza hoşgeldin diyorum kendisine.- Buket Uzuner"Bu öykülerinde Özgen Ergin, "konuşma"yı, "anlaşma"yı, "konuşkanlığı", "suskunluğu", kısacası yeni deyişle "iletişim"i, bir insanlık sorunu düzeyinde irdeliyor. Dili, kişilerin ruhsal olduğu kadar toplumsal görüntüsünü yansımada etkili bir araç olarak değerlendiriyor. Özgen Ergin öykülerinin, geçiştirilemeyecek bir özelliği, üsluptaki yalınlık. Çok kısa, genellikle temel cümleler egemen. Bu yalınlık, öykülerin anlatım gücünü yükseltiyor."- Gürsel Aytaç"... yepyeni bir öykücüyü muştuluyor bize. Yansıtılanların ötesinde, öykülemedeki özeni ile de okuru sarıyor. Dolaysız, yalın bir anlatım yeğliyor Ergin. Usta bir gözlemci o da."- Feridun Andaç"... Hani okuduktan sonra arkanıza yaslanır, derin bir nefes alır, yüzünüzün gevşediğini ve iki dudağınızın birbirinden ayrılarak şaşkın bir tebessüme dönüştüğünü, bir sonraki öyküye başlama düşüncesi ile yüreğinizin damalarınızdaki basıncı artırdığını hissedersiniz ya; işte Özgen Ergin in öyküleri, insanı okumanın lezzetine mıhlıyor..."- Max Jones

Diğer "Özgen Ergin" Kitapları:

1. Fırdöndü

Galatalı Angelos - Özgen Ergin - Ana Fikri Yorumları