Eğer Babamı Kazara Astronot Yapmasaydım - Ingelin Angerborn - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 02-26-2011 (13:20)   Son Mesaj: 02-26-2011 (13:20)    Cevap: 0    Gösterim: 536  

02-26-2011

Eğer Babamı Kazara Astronot Yapmasaydım - Ingelin Angerborn - Ana Fikri

Yayınevi: Alef Yayınevi
    Basım Tarihi: Aralık 2007
    Kitap Türü: Okul Öncesi / Çizgi Roman

Eğer Doris Teyzenin Bisikletini Kazara Değiştirmeseydim den sonra Ingelin Angerborn un aynı seriden ikinci kitabı: Eğer Babamı Kazara Astronot Yapmasaydım. Ingelin Angerborn 1966 doğumlu. İlk kitabı Om jag bara inte råkat byta ut tant Doris hund/Doris Teyzenin Köpeğini Kazayla Değiştirmeseydim ile İsveçin prestijli bir ödülü olan Tilden ödülünü kazandı ve çok kısa sürede İsveçli çocukların gönlünü kazandı. Ingelin Angerborn çocuklar için komik, zeki, kıvrak, akılda kalıcı bir üslupla yazıyor. Kitaplarındaki kahramanlar ak ve kara değil, gri alanlarda geziyor; güç durumlara düşüyorlar, etik sorunlarla karşılaşıyorlar, başlarına farklı değerlerin çarpıştığı ve zeki manevralarla çözülmesi gereken işler açılıyor. Bu kahramanlar çocukların da aslında birer insan, birer birey olduğunu hatırlatıyor okura. Tüm bunları yaparken yüksek sesle güldürüyor, hem çocukları hem büyükleri. Angerborn İsveç Enstitüsü ve İstanbul Konsolosluğu katkılarıyla sık sık İstanbul a geliyor. Çocukları ve İstanbul u çok seviyor. Angerborn kitaplarını çok yetenekli bir Türk çizer resimliyor: Taner Duran. Angerborn bu resimleri çok çok sevdi. Serinin bu ikinci kitabında, birinci kitapta olduğu gibi şaşırtıcı bir olasılık zinciriyle birbirine bağlanan olaylar dizisiyle çocukları kahkahalarla güldürecek ve düşündürecek bir hikaye anlatılıyor. Sevimli kahramanımız Tilda babasını kazara astronot yapıyor: Eğer öyle yapmasaydı kazara bir dergi çalmayacak, bir mucize ile karşılaşmayacak, Doris Teyzenin fotoğrafı yırtılmayacak... annesiyle beraber yaşadıkları evden taşınmak zorunda kalmayacaklardı. Bu tuhaf olasılıklar zinciri acaba Tilda yı nerelere götürecek?

Diğer "Ingelin Angerborn" Kitapları:

1. Talih Yıldızı
    2. Doris Teyzenin Köpeğini Kazayla Değiştirmeseydim

Eğer Babamı Kazara Astronot Yapmasaydım - Ingelin Angerborn - Ana Fikri Yorumları