Güzel Bir Ölüm - Engin Erkiner - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 02-21-2011 (18:20)   Son Mesaj: 02-21-2011 (18:20)    Cevap: 0    Gösterim: 583  

02-21-2011

Güzel Bir Ölüm - Engin Erkiner - Ana Fikri

Yayınevi: E Yayınları
    Basım Tarihi: Kasım 1993
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

"Hep başka bir son için yaşadım ben. Yanlış mıydı inançlarım ve hayat kocaman bir hata mıydı? Zafere doğru yeni bir anlatım öncesinde birden gitti ışıklar, görünmüyor artık yol. Beklesem, umut var mı, yanlış olamaz her şeyi; hayır, dayanamayacağım." 1950 de Adana da doğan Engin Erkiner, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ni bitirdi. Politik mücadelesindan ötürü 1977-1980 arasını cezaevinde geçirdi. 1981 de yurtdışına çıktı. Avrupa da politik faliyetinin yanında, edebiyatla ilgili çalışmalarını da sürdürdü. Avrupa da Türkiyelilerin kültür ve sanat dergisi olarak yayınlanan YAZIN dergisinin 1985 ten itibaren Genel Yayın Yönetmenliği ni yapmaktadır. 1985 de "Bir İşçinin Dönüşü", 1986 da "Taşınamayan Özgürlük" isimli öykü kitapları F. Almanya da yayınlandı. Yazarın 12 Eylül ün hemen sonrasında geçen olayları ele aldığı ilk romanı olan "Yolun Sonu", 1989 yılında İstanbul da yayınlandı. Erkiner, ikinci romanı olan "Güzel Bir Ölüm" de ise, bir devrimcinin eylemleri eşliğinde çalkantılı bir dönemin panoramasını çiziyor.

Diğer "Engin Erkiner" Kitapları:

1. Yazın dan Seçmeler
    2. 1989 Berlin Duvarı
    3. Paris Ev İşgalleri
    4. Alt Emperyalizm ve Türkiye
    5. Rusya da Komünistler Ne İstiyor? Rusya Federasyonu

Güzel Bir Ölüm - Engin Erkiner - Ana Fikri Yorumları