Çankaya nın Duvaksız Gelini Fikriye - Halil İbrahim Özcan - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 02-21-2011 (16:00)   Son Mesaj: 05-16-2011 (16:55)    Cevap: 1    Gösterim: 1109  

02-21-2011

Çankaya nın Duvaksız Gelini Fikriye - Halil İbrahim Özcan - Ana Fikri

Yayınevi: Nokta Yayınları
    Basım Tarihi: Mayıs 2007
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Fikriye, Latife ile giriştiği aşk mücadelesini kaybetmiş, köşkün kapısında kalakalmıştı. "Hak etmedim ben bunu zengin kızı, ben bunu hiç hak etmedim. Alacağın olsun senin. Senin de bitecek saltanat günlerin! sözleri dili ile dişi arasından ıslık gibi çıkmıştı. Gözleri sanki bir ateş topuydu." Gün ışığına pek çıkarılmayan hayatı ve ölümü üzerindeki muammalar, Fikriye yi yakın tarihimizin en ilgi çekici kadınlarından birisi yapmaktadır. Onu bu kadar ilginç ve özel kılan, hayatını hiçbir karşılık beklemeksizin Mustafa Kemal e sunmasıydı belki; belki de tutkuyla bağlandığı insana duyduğu aşkın, onu ölüme götürmesiydi. İntihar söylentilerinin ötesinde, Mustafa Kemal in uğruna atıldığı ve Latife ye karşı ölümüne giriştiği aşk mücadelesinin kurbanıydı. Hazin bir aşk hikayesi, tutkuyla aşka adanan kısacık bir ömür; gölgeler altındaki sırları tarihe bırakmayacak kadar duru bir güzelliğe sahip olan Fikriye... Onu bu kadar ihtiras ve vefa duygusu ile Gazi nin peşinden sürükleyen neydi?

Diğer "Halil İbrahim Özcan" Kitapları:

1. Küller Arasında
    2. Ejderha Yılları
    3. Randevu Hazırlığı

Çankaya nın Duvaksız Gelini Fikriye - Halil İbrahim Özcan - Ana Fikri Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  05-16-2011, 16:55

--->: Çankaya nın Duvaksız Gelini Fikriye - Halil İbrahim Özcan - Özeti

teşekkürler.
    Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Misafir Ziyaretci