Da Vinci Şifresine Panzehir Kilisenin Dan Brown a - Fikret Böcek - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 02-17-2011 (13:30)   Son Mesaj: 02-17-2011 (13:30)    Cevap: 0    Gösterim: 493  

02-17-2011

Da Vinci Şifresine Panzehir Kilisenin Dan Brown a - Fikret Böcek - Ana Fikri

Da Vinci Şifresine Panzehir Kilisenin Dan Brown a - Fikret Böcek - Özeti, Da Vinci Şifresine Panzehir Kilisenin Dan Brown a Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Dharma Yayınları
    Basım Tarihi: Haziran 2006
    Kitap Türü:

İlk kez, Dan Brown a Türkiye den yanıt Bir Protestan kilisesinin rahibi olan Fikret Böcek ten çarpıcı açıklamalar... Birçok kişinin ilgisini çeken bir roman hakkında tartışmak önemlidir. Özellikle yazar romanda anlatılan konuların gerçek olduğunu iddia ediyorsa! İşte Dan Brown kitabında bu iddiada bulunuyor. Roman piyasaya ilk sürüldüğünde Brown un medyaya yapmış olduğu açıklamalarda, romanda geçen bütün olayların tarihsel gerçeklere dayandığını en ince ayrıntısına kadar araştırmış olduğunu ifade ediyordu. Tarihin bu dönemini kapsayan Yeni Antlaşma Anabilim Dalı üzerinde uzman bir kişi olarak Brown un iddialarının gerçek tarihi yansıtmadığını, hatta İsa nın yaşamını ve sonrasında gerçekleşen tarihi yeniden yazma girişiminde bulunduğunu biliyordum. İşte, elinizdeki kitap, Da Vinci Şifresi nin Hıristiyanlık tarihi ve teolojisi hakkındaki temelsiz iddialarının hepsine teker teker Panzehir olmaktadır. İşte bu nedenle, araştırmacı yazar ve Hıristiyan bir teolog olan Fikret Böcek in Panzehir adlı kitabını herkese tavsiye etmekten büyük gurur duyuyorum. Fikret Böcek, Da Vinci Şifresi nin teoloji, sanat ve gizli örgütler hakkında ileri sürdüğü yeni fikirleri tarihsel verilere dayanarak titizlikle cevaplamaktadır. Tarih bilgimizi kurgusal romanlara dayandırmamalıyız. Tarihsel teolojinin gelişiminde uzman olan Fikret Böcek, Panzehir in ikinci kısmında Kutsal Kitap ın tarihine ve kökenlerine ışık tutarak Tevrat ın ve İncil in tarihsel gelişimini ve bir araya getirilişini de anlatıyor. Bu kitabı okuyanlar, Yahudi ve Hıristiyan kaynakların tarihsel gelişimini ve nasıl bir araya getirildiğini çok daha iyi anlayacaklar. Ben Yeni Antlaşma profesörü olarak neyin gerçek tarih, neyin kurgusal tarih olduğunu görebiliyorum. Panzehir kitabı gerçek tarihi anlatıyor. Kilise nin Da Vinci Şifresi yle ilgili düşüncelerini mi merak ediyorsunuz? PANZEHİR i okuyun ve öğrenin... Çünkü sizi düşündürecek şeyler var bu kitapta! Prof. Dr. Darrell L. Bock Da Vinci Şifresi nin Kırılması kitabının yazarı Dallas Theological Seminary (Dallas İlahiyat Fakültesi) Yeni Antlaşma Anabilim Dalı YAZAR HAKKINDA: Yazar, 1971 İstanbul doğumludur. Edirne Lisesi nden mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmiştir. Daha sonra ABD de Westminster Theological Seminary de (Westminster İlahiyat Fakültesi) Hıristiyan teolojisi üzerine eğitim almıştır. Hıristiyan teolojisinin tarihsel ve felsefi gelişimi üzerine ABD deki çeşitli okullarda ders veren Fikret Böcek, eski Princeton ekolüne ait, Kalvinist bir Protestandır. Evli ve dört çocuk babası olan yazar, İzmir Karşıyaka da yaşamaktadır.

Da Vinci Şifresine Panzehir Kilisenin Dan Brown a - Fikret Böcek - Ana Fikri Yorumları