Dün Dağlarda Dolaştım Evde Yoktum - İlhan Berk - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 02-17-2011 (07:40)   Son Mesaj: 02-17-2011 (07:40)    Cevap: 0    Gösterim: 462  

02-17-2011

Dün Dağlarda Dolaştım Evde Yoktum - İlhan Berk - Ana Fikri

Yayınevi: Adam Yayınları
    Basım Tarihi: Ocak 1994
    Kitap Türü: Şiir / Edebiyat

Bu kitabın elyazılarıyla yayımlanmasını istemememin nedeni görsellik değildir (görselliğin büyüsünü yadsımıyorum elbet, o nasıl yadsınır ki); bunun çok ötesinde bir şey yazmak eylemi sırasında pek çok dize (şiir uçları) asıl metnin dışına taşmıştır, atılmıştır. Bunları işte göstermektir. Okuyanları (okurları diyemiyorum, onları kendimle örtüşmeye götürme hakkım yok) bundan yoksun etmek istemedim. Öte yandan, gene okuyanlar elyazısında ikinci, üçüncü bir şiirin oluşumunu da bulgulayacaklardır. Belki, son olarak da, yazmak denen cehennnemin serüvenini izleyecekler, o labirente inme olanağını bulacaklardır. Hepsi bu." - İlhan Berk İlhan Berk, bu yeni kitabındaki şirlerini iki yüz sayfalık bir defterde oluşturmuş. Bu çalışmaları bütünüyle gösterme olanağı bulunmasına da araya serpiştirilen elyazı örnekleri şiirlerin oluşum serüvenini yeterince yansıtıyor kanısındayız.

Diğer "İlhan Berk" Kitapları:

1. Bir Yeryüzü Tanığı Seçme Şiirler
    2. Tümceler Geliyorum
    3. Defter Kapakları
    4. Adlandırılmayan Yoktur
    5. Adlandırılamayan Yoktur
    6. Kanatlı At
    7. Poetika / Logos / Şiirin Doğası Üzerine
    8. Lettera Amorosa
    9. Kuşların Doğum Gününde Olacağım

Dün Dağlarda Dolaştım Evde Yoktum - İlhan Berk - Ana Fikri Yorumları