Tolstoydan Seçmeler   Konuyu açan: zeynep_hearty   İlk Mesaj: 06-05-2008 (05:15)   Son Mesaj: 06-05-2008 (05:15)    Cevap: 1    Gösterim: 1116  

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 2 gönderen zeynep_hearty
  • 1 gönderen zeynep_hearty

06-05-2008

Tolstoydan Seçmeler

Tolstoydan Seçmeler

Tüm savcıların en güçlüsü zaman ve sabırdır.........
    Saf ve tam keder nasıl mümkün değilse, saf ve tam haz da o kadar olanaksızdır...........
    Aşk, kızamık gibi geçirilmesi gereken bir hastalıktır..............
    Bekleyebilen için herşey iyi sonuç verir..............
    Mutlu aileler birbirinin aynısıdır, fakat mutsuz ailelerinin her biri bambaşkadır.
    Bir insanı, bulunduğu konumla değil, göz koyduğu konumla ölçmelidir.................
    Hırsları kökünden atmak olanaksızdır. Onları yalnızca asıl amaçlarına doğru yöneltmeye çalışmalı..........
    İnanç, yaşamın gücüdür................
    İnsanlar seni, istedikleri denli bilsinler, ama kendi kendini aldatabilir misin?........
    Öyle davran ki, senin iraden kendini bir yasa koyucu gibi duyumsasın. Öyle davran ki, bu davranış yanında insanlığı bir araç değil bir amaç olarak göresin. Öyle davran ki, senin iradenin bir yasa gibi genel geçerliliği olsun...........
    Savaş, mızraklı, trampetli bir bayram değildir. Onun manzarası kandır. Ölümdür...........
    Tarihin konusu, kavimlerin ve insanların yaşamıdır................

Tolstoyun eserlerinden faydalanmanızı tavsiye ediyorum...

selam ve dua ile...

alptraum ve mhmt bunu beğendiler.

Tolstoydan Seçmeler Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  06-05-2008, 05:15

tolstoyun arayışından bazı notlar...
    Kimim Ben?
    Bugün yaptıklarımın ve yarın yapacaklarımın sonucunda ne olacak?Hayatımın tamamının sonucunda ne olacak?Niçin yaşayayım,niçin herhangi bir şey yapayım?Hayatımın beni bekleyen,kaçınılmaz olan ölümün yok etmeyeceği bir anlam var mı? Arzuları olan bir varlık olarak ben kimim?

Bana çocukluğumda öğretilen şeylere inanmıyordum,ama inandığım bir şeyler vardı.Neye inandığımı ise hiç anlatamıyordum.Bir Tanrı'ya inanıyordum.Ya da daha doğrusu Tanrı'yı inkar etmiyordum.Ama nasıl bir Tanrı'ya inandığımı tanımlayamıyordum.

Sorular kafamda daha sık tekrarlanır ve gitgide daha büyük bir ısrarla cevap bekler olmuşlardı.Hep aynı yere düşen mürekkep damlaları gibi hep birlikte bir kara lekede toplanmışlardı.

Arayışım sancılı bir süreçti ve uzun sürdü.Bu,sadece meraktan kaynaklanan kayıtsız bir arayış değildi.Gece gündüz devam eden sancılı ve ısrarlı bir arayıştı...

Zamanın ,sebebin ve uzayın ötesinde benim yaşamımın anlamı nedir?

''Hayattan uzaklaştığımız ölçüde hakikate yaklaşırız'' diyordu Sokrat ölüme hazırlanırken .''Biz hakikate aşık olanlar,hayatta ne için çabalarız?Kendimize bedenden ve onun yol açtığı bütün kötülüklerden kurtarmak için!O halde ölüm bize geldiğinde nasıl mutlu olmayalım?

Benim için Muhammedilik,Haça tapmakla mukayese edilemeyecek kadar yüksekte duruyor.Eğer insan,seçme hakkına sahip olsaydı,aklı başında olan her Provoslav ve her insan,şüphe ve tereddüt etmeden Muhammediliği,tek Allah'ı ve onun peygamberini kabul ederdi

Hayatta her şey gelişir ve mükemmelleşir.Dinin gelişip mükemmelleşmesi ise,onun sadeleşmesinden,anlaşılmasından ve onu anlaşılmaz yapan her şeyden kurtarılmasından ibarettir...

Tanrıyı kavramak zordur.Bizler atamız Ademden bugüne dek Onu kavramaya çalışıyoruz;buna rağmen hala,amacımızdan sonsuz denecek kadar uzağız;ama O'nu kavrayamayışımızda yalnız kendi kuvvetsizliğimizi ve O'nun yüceliğini görüyoruz...
    Günümüzde kimileri dini,kitlelere hükmetmenin bir aracı;kimileri de saçmalık olarak düşünüyor.Fakat hiçbirisi hakikate bir adım bile yaklaşmak istemiyor.

İnanç dünyevi amaçlara ulaşmada bir araçsa eğer,o tabi ki inanç değildir...

Muhammed her zaman Evangelizm'in üstüne çıkıyor.O,insanı Allah saymıyor ve kendini de Allah ile bir tutmuyor.Müslümanların Allah'tan başka ilahları yoktur ve Muhammed onun peygamberidir.Burada hiçbir muamma ve sır yoktur..Tolstoy

selam ve dua ile..
    mhmt bunu beğendi.
    zeynep_hearty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) zeynep_hearty Ziyaretci