Hayatımda Hiç Arkaya Bakmadım Mübeccel B. Kıray la - Kolektif - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 02-16-2011 (00:50)   Son Mesaj: 02-16-2011 (00:50)    Cevap: 0    Gösterim: 978  

02-16-2011

Hayatımda Hiç Arkaya Bakmadım Mübeccel B. Kıray la - Kolektif - Özeti

Hayatımda Hiç Arkaya Bakmadım Mübeccel B. Kıray la - Kolektif - Özeti, Hayatımda Hiç Arkaya Bakmadım Mübeccel B. Kıray la Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Bağlam Yayınları
    Basım Tarihi: Kasım 2001
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Mübeccel Kıray ın ortaya koyduğu bakış açısı, öğrencileri için toplumu anlama çabasında kritik bir yer ve öneme sahip olmuştur. Dünya ve Türkiye de son çeyrek yüzyılda yaşananların genel olarak ortaya çıkardığı eğilimlerden en önemlisi olup bitenleri anlama çabasının bütünsellikten uzak, parçalanmış olmasıdır. Kıray ın şablonlara takılıp bütünsel bakış açısını kendi yaşam öyküsünü anlatırken de izlemek mümkündür.Elinizdeki kitap bizim aramızda tartıştığımız, Mübeccel Kıray ın Türkiye tanıklığı çerçevesinde kendisiyle bir söyleşi yapma isteğimizin ve hocanın bizi kırmayıp bu söyleşiyi kabul etmesiyle başlayan sürecin ürünüdür. Söyleşi başlangıçta Bağlam Yayınları tarafından yayınlanan Mübeccel Kıray ın tüm eserleri içinde çıkacak kitaplardan birisinde yer almak üzere tasarlanmıştı. Anlatan Mübeccel Kıray olunca söyleşi kendiliğinden ayrı bir kitap projesi haline geldi. Zaman ilerledikçe, sadece biyografik bir çalışma değil, Türkiye nin dününü ve bugünün anlatan kapsamlı bir kitabın ortaya çıkacağının ip uçları da belirmeye başladı. Bu süreçte bizi motive eden en önemli unsur hocanın anlatma ustalığı ve enerjisiydi. Evet hiç geriye bakan bir insan değildi Kıray kendi eylemiyle, ama geriye baktığında ya da bakmaya zorlandığında son derece renkli anılar çıkıyordu ortaya.

Diğer "Kolektif" Kitapları:

1. Almanak 2009 Analizleri
    2. 12 Eylül Sabahı
    3. Öğrenciliğin kitabını yazdık
    4. Hayatın Seyri
    5. Sokrates'ten Âşık Veysel'e
    6. Mustafa Kemal ve Ulusal Bir Devletin Doğuşu
    7. Bruno Barbey'nin İstanbul'u
    8. Yurttaşlıktan Uygarlığa
    9. Klasik Çin Şiirinden Seçmeler

Hayatımda Hiç Arkaya Bakmadım Mübeccel B. Kıray la - Kolektif - Özeti Yorumları