Devlet Ve Ben - Selim Uslu - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 02-12-2011 (20:00)   Son Mesaj: 02-12-2011 (20:00)    Cevap: 0    Gösterim: 483  

02-12-2011

Devlet Ve Ben - Selim Uslu - Ana Fikri

Yayınevi: Kaynak Yayınları
    Basım Tarihi: Mart 1996
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Kimlik, zamanımızın moda kavramlarından, Selim Uslu hayranlığı da bir kimlik, işte onlardan biriyim. Ve yıllardır Selim Uslu nun başını ağrıtıyorum, yazıları kitap halinde toplaması için. Selim in nazlanması bir devlet tecrübesidir. Selim Uslu, kanımca mizahımızın doruklarından biridir. O nu kalıcı kılan, ülkemiz mizahına getirdiği yeni üslup kadar teorisyenliğidir de. Pratikten süzülen bir teorik birikim üzerinde yükselmesi, Selim Bey in mizahına sağlam bir gerçeklik zemini kazandırırken, okuyucuya da ayrı bir tat verir... Mizahın yalnız üçüncü bir boyutu vardır: Dayanmak ve giderek tuzak kurmak. Selim, okuyucusuna dayanma gücü verir. Devletin gizli dosyalarında Selim in Marksist-Leninist ve hatta Maoist olduğu yazılıdır. Selim, bu sayede devletin yalnız seceresini değil, mezar taşını da okumuştur. Bunu yazın bir kenara göreceksiniz, Selim, Sezar ı, Cumhuriyet in temsilcisi Brütüs gibi hançerleyecektir. Roma İmparatoru nun yanından baktığınız zaman, bu eylem tarihin en ünlü hainliği dir. Cumhuriyet in yanından baktığınız zaman, Brütüs büyük kahramandır. Selim aslında Brütüs tür. Sezar a ihanetin pususunda o fırsat anını kollamakta ve hazırlamaktadır. Dahası Selim Uslu, ihanetine okuyucuyu da ortak eder. Okuyucuyu yavaş yavaş işlediği suçun failleri arasına çeker. Doğu Perinçek.

Devlet Ve Ben - Selim Uslu - Ana Fikri Yorumları