Hindistan Günlüğü - Aylin Sayın - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 02-12-2011 (03:01)   Son Mesaj: 02-12-2011 (03:01)    Cevap: 0    Gösterim: 504  

02-12-2011

Hindistan Günlüğü - Aylin Sayın - Özeti

Hindistan Günlüğü - Aylin Sayın - Özeti, Hindistan Günlüğü Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Kalkedon Yayınları
    Basım Tarihi: Nisan 2010
    Kitap Türü: Doğu Felsefeleri / Felsefe

“Hindistan Günlüğü” bir yıla yakın bir sure Hindistan'ın çeşitli bölgelerinde yaşayan yazarın oradaki deneyimlerinden ve gözlemlerinden oluşuyor. Okuru güneyden kuzeye Hindistan yolculuğuna çıkaran kitap, Hindistan'ın tarihine, kültürel zenginliğine, yoksulluğuna, sinemasına da bakış atıyor.“Hindistan'a turist olarak ya da bir gezgin olarak gitmemiş, yaşamaya gitmiş olmak elbette farklı bir deneyimdi, farklı bir tanıklıktı.Hintli arkadaşlarım, dostlarım oldu. Kimi zaman onlardan biri oldum kimi zaman ne kadar farklı olduğumuzu gördüm. Hindistan'da yaşadıklarımla değiştim, dönüştüm. Bazen hayatımın en mutlu günlerini yaşadım, bazen en zorunu, yalnızlığın başka türlüsünü.”“Hindu mitolojisine göre, Şiva, karısı Parvati ile oyun oynarken Parvati şakacıktan Şiva'nın gözlerini kapatmış. Karanlıkta kalan Şiva, alnının ortasında üçüncü bir göz açmış. İnanışa göre Şiva bu gözü kıyamet günü tekrar açacak ve her şeyi yok edecek. Hinduizm'de Şiva yok edici tanrı, Brahma yaratıcı, Vişnu ise koruyucu.Hindular bu üçüncü gözün yerinde ruhları olduğuna inanıyorlar ve bu göz onları kötülüklerden koruyor. Çoğu Hindu'nun alnındaki noktanın (bindi) sırrı da bu. Evli kadınlarda bu noktadan başka saçlarının arasında kırmızı bir nokta daha olabiliyor, evli olduklarını belirtmek isterlerse. Kadınlar bir de evlilik yüzüğüne benzer şeyleri ifade eden evlilik kolyesi takıyorlar.”

Hindistan Günlüğü - Aylin Sayın - Özeti Yorumları