Göçtü Kervan Kaldık Dağlar Başında - Zeki Bulduk - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 01-26-2011 (10:40)   Son Mesaj: 01-26-2011 (10:40)    Cevap: 0    Gösterim: 735  

01-26-2011

Göçtü Kervan Kaldık Dağlar Başında - Zeki Bulduk - Ana Fikri

Yayınevi: Birun Kültür Sanat Yayıncılık
    Basım Tarihi: Kasım 2001
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Yürüyorduk... Bir yol vardı, yürünecek.. Kolay olanıydı şimdiye kadar geride bıraktığımız mesafe. Yanımdaki adamı görmedim dururken. Yürüyeceğiz... diyordu. Ben bunu ayaklarımız kırılsa da yürüyeceğiz diye algılıyordum. Kemiklerimiz sızlayıncaya, etimiz sarkana, yüreğimiz yeter diyene kadar değil, yol aldıkça yürüyecektik. Kaç zamandır yürüdük böyle! Zaman durup bizi seyreder bilmez misin? Bu zamanın doğuşuyla değil, insanın doğuyla başladı demişti, yanımdaki adam. Zaman durdu, biz yürüdük. Bekliyorduk... Onlar yola vurmuşlardı canlarını. Kiminki daha kolaydı? Giden mi kalan mı daha zorda, sormuyorduk. Kanayan bir yaranın sızlayan yerine oturup, doymak bilmeyen bebelerini emziriyorlardı kadınlar. Aç doyurulup, tok yatırılınca başlıyordu sızının en çürüğü. Beklemeye duruyordu toprağı kurumuş tarlalar. Susuzluk neydi? Gidenlerden geriye kalan bir karabasan gibi çöken vehimler miydi yoksa? Kadınlarımız biliyordu onu. Zaman bir tarafta, biz öteki tarafta durduk ve yürüyenlerin ayak seslerini bekledik bu ses vermeyen çöl kumlarının acımasız sıcağında. Beklemek çöldü.

Diğer "Zeki Bulduk" Kitapları:

1. Hüznün Bulutlarında Ağlayan Kadın Züleyha
    2. Bağdat Düşerken

Göçtü Kervan Kaldık Dağlar Başında - Zeki Bulduk - Ana Fikri Yorumları