Bir Darbenin Anatomisi - Yılmaz Öztuna - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 01-25-2011 (13:50)   Son Mesaj: 01-25-2011 (13:50)    Cevap: 0    Gösterim: 1075  

01-25-2011

Bir Darbenin Anatomisi - Yılmaz Öztuna - Ana Fikri

Yayınevi: Babıali Kültür Yayıncılık
    Basım Tarihi: Kasım 1999
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Yılmaz Öztuna bu kitabında 1876 askeri darbesini, Sultan Abdülaziz in tahttan indirilmesini ve ölümü olayını, bütün detayları ile anlatıyor. O dönemin bütün şahitlerinin ifadelerini birinci elden kaynaklardan ve belgelerden aktararak veriyor. 1876 darbesi, sonradan İmparatorluk ve Cumhuriyet Türkiyesi nde yapılan diğer askeri darbelere örnek oluşturduğu için çok önemlidir. Ayrıca Türkiye nin bugünki sınırları, sosyal ve kültürel yapısı üzerinde derinlemesine etkileri vardır. 1979 eylülünde kaleme alınan bu kitap, 1982 ye kadar sakıncalı görülüp yayınlanamdı. O tarihten bu yana birçok baskı yaptı. Gözden geçirilmiş 5. baskısını sunuyoruz. ... darbe sonrasındaysa, Hüseyin Avni Paşa, Fransız yazar Charles Mismer e şöyle diyordu: "Darbeyi ben yapıtım. Bazı arkadaşlarım benim yaptığım emr-i vakiden sadece istifade ettiler. Siz İngilizler ve Fransızlar, Midhat Paşa yı çok tutarsınız ama, ona bile darbenin ancak bir kısmını ifşa ettim. Zira sarhoş olduğu zamanlar dilini tutamaz, her türlü sırrı ağzından kaçırır."

Diğer "Yılmaz Öztuna" Kitapları:

1. Tarihçi Gözüyle - Sohbetlerle Tarihin Lezzetine Va
    2. Genç Osman ve IV. Murad
    3. Genç Osman ve IV. Murat
    4. Türkler-Araplar Yahudiler
    5. Türk Tarihinde Ordu Faktörü
    6. Türk Musikisi Akademik Klasik Türk San at Musikisi
    7. Avrupa Türkiyesi ni Kaybımız Rumeli nin Elden Çıkı
    8. Türk Musikisi Akademik Klasik Türk San at Musikisi
    9. Avrupa Türkiyesi ni Kaybımız Rumeli nin Elden Çıkı

Bir Darbenin Anatomisi - Yılmaz Öztuna - Ana Fikri Yorumları