Hayal ve Istırap - Selim İleri - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 01-25-2011 (07:31)   Son Mesaj: 01-25-2011 (07:31)    Cevap: 0    Gösterim: 842  

01-25-2011

Hayal ve Istırap - Selim İleri - Ana Fikri

Yayınevi: Doğan Kitap
    Basım Tarihi: Mart 2003
    Kitap Türü: Roman / Edebiyat

"Bu aşağılık oyunu bozmadım. Madem bir rüyaydı, karanlığını silerek, güzelliğini tadacaktım. Vücudunun sıcaklığına kendimi bıraktım. Hep Nihat Giray la dans etmeyi tahayyül etmişken, şimdi bu görgüsüz oğlanın güçlü kolları arasında olmaktan vücudunun ağır ter kokusunu teneffüs etmekten farklı bir zevk alıyordum. Onu çırılçıplak görüverdim: kimbilir güzel bir kızla beraberliğinde ne kadar kaba, ne kadar muhabbetten uzak, fakat şehvete ne çok yakın olacaktı... Şehvetini pek bayağı, yakası açılmadık kelimelerle ifade ettiğini duyar gibiydim. Sevda işlerinde hiçbir tecrübem olmamasına rağmen, bu hayvani edanın, birtakım mutlak vefa ve sadakat yeminlerinden daha cazibeli neticeler verebileceğini dehşetle seziyordum." -Kitabın İçinden- Hayal ve Istırap, Selim İleri nin en önemli romanlarından biri olmakla birlikte, yayımlandığı dönemde hemen hiç ilgi uyandırmamıştır. İkinci Dünya Savaşı eşiğindeki İstanbul da, ala ala hey Büyükada dekorunda başlayan eser, bir aşk öyküsüne yol alacakken, rota değiştirir ve roman kişileri faşizmin amansız fırtınasına birdenbire sürüklenirler. Tek parti iktidarı -savaş- yıkılan ülkü... Hayal ve Istırap, Selim İleri romancılığında gerçek bir define!

Diğer "Selim İleri" Kitapları:

1. Mavi Kanatlarınla Yalnız Benim Olsaydın
    2. Bu Yalan Tango
    3. İlk Gençlik Çağına Öyküler Birinci Cilt
    4. İlk Gençlik Çağına Öyküler İkinci Cilt
    5. Bir Akşam Alacası
    6. İstanbul,İlk Romanımda Leylak
    7. İstanbul İlk Romanımda Leylak
    8. Son Yaz Akşamı
    9. Ayışığı

Hayal ve Istırap - Selim İleri - Ana Fikri Yorumları