Diriliş - Çanakkale 1915 - Turgut Özakman - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 01-24-2011 (06:21)   Son Mesaj: 01-24-2011 (06:21)    Cevap: 0    Gösterim: 1817  

01-24-2011

Diriliş - Çanakkale 1915 - Turgut Özakman - Ana Fikri

Diriliş - Çanakkale 1915 - Turgut Özakman - Özeti, Diriliş - Çanakkale 1915 Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Bilgi Yayınevi
    Basım Tarihi:
    Kitap Türü:

ÇANAKKALE Savaşı’nı ve o dönemi en iyi özetleyen ve sonrasını sonsuza açan sözcüğün Diriliş olduğunu düşünüyorum.Ey sevgili gençler!Bu savaşları, lütfen sabırla, dikkatle, düşüne düşüne okuyunuz. Bunları heyecanlı, kanlı savaş sahneleri anlatmak için değil, hele savaşı övmek için hiç değil; irade, akıl, buluş, yurtseverlik, milli duruş, bilinç, sebat, kararlılık, inanç, benlik, gerçek kahramanlık, insanlık ve karakter sergisi oldukları için, bir milletin dirilişinin, uyanışının aşamalarını oluşturdukları için anlattım, bilmenizi istedim.Bu olağanüstü zaferi hikaye ederken olayları hiç abartmadım. Ucuz kahramanlık hikayelerine, hasamet edebiyetına, şovence anlatıma hiç yer vermedim.Birçok sayfayı, o kan deryası içinde, yarı aç, yarı tok, yurtlarını ve insanlıklarını koruyan kahramanlara duyduğum saygı ve minnet nedeniyle gözlerim yaşara yaşara yazdığımı söylemeliyim.Diriliş’i yazarken bazı şehitlerin omuz başımda durdukları, yazdıklarımı denetledikleri duygusuna kapıldığım çok oldu.Karşı yanın kahramanlarını belirtmeyi de ihmal etmedim.Ayıplarımızı ve başarısızlıklarımızı da gösterdim."

Diğer "Turgut Özakman" Kitapları:

1. Dersimiz Atatürk
    2. Korkma İnsancık Korkma
    3. Cumhuriyet Türk Mucizesi
    4. Bütün Oyunları 5 Sarıpınar 1914 Fehim Paşa Konağı
    5. Bütün Oyunları 6 Güneşte On Kişi Töre
    6. Bütün Oyunları -4 / Pembe Evin Kaderi
    7. Bütün Oyunları-2 / Üç Destan
    8. Bütün Oyunları-3 / Ah Şu Gençler
    9. 19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun da

Diriliş - Çanakkale 1915 - Turgut Özakman - Ana Fikri Yorumları