Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri - Emine Işınsu - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 01-22-2011 (02:20)   Son Mesaj: 11-14-2014 (21:53)    Cevap: 5    Gösterim: 5476  

01-22-2011

Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri - Emine Işınsu - Ana Fikri

Yayınevi: Elips Kitap
    Basım Tarihi: Aralık 2008
    Kitap Türü: Roman / Edebiyat

Nevi şahsına münhasır hâl ve tavırları ile Hacı Bayram Veli, Yunus Emre ve Niyazi Mısrî nin tasavvuf geleneğindeki yerleri ve etkileri kuşkusuz çok büyük ve derindir. Her üçünün hayatını ayrı ayrı ele aldığımızda; mürşit arayışı, yol boyunca çekilen çile, riyazet gibi ortak tasavvufi özelliklere sahip olduklarını görürüz. Mum yapıp satarak nafakasını çıkaran Mısrî, odun kesip dergâha taşıyan Yunus, talebelere ders veren Hacı Bayram... Emine Işınsu, bu üç mutasavvıfın hayatını, arka plana yaşadıkları dönemin siyasi ve tarihsel yapısını yerleştirerek ayrı ayrı romanlaştırıyor. Hacı Bayram da Hacı Bayram Veli yi, Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri de Yunus Emre yi, Bukağı da Niyazi Mısrî yi buluyoruz. Işınsu, bir romancı olarak biyografik öğeleri yeniden kurgularken, her üç mutasavvıfı da hem kanlı canlı birer insan hem de engin bir gönül, ruh olarak tasvir etmekte maharet gösteriyor. Her üç eser, elbette, birbirinden bağımsız okunabileceği gibi bütünlük arz ettiği için ortak bir bakış açısıyla da değerlendirilebilir

Diğer "Emine Işınsu" Kitapları:

1. Küçük Dünya
    2. Dost Diye Diye
    3. Nisan Yağmuru
    4. Cumhuriyet Türküsü
    5. Canbaz
    6. Ak Topraklar
    7. Çiçekler Büyür
    8. Bir Gece Yıldızlarla

Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri - Emine Işınsu - Ana Fikri Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  12-26-2012, 17:19

→ Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri - Emine Işınsu - Ana Fikri

Alıntı:
    emine isinsu bir ben vardir bende benden iceri kitap ozeti-Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri - Emine Işınsu - Ana Fikri

bir ben vardır bende benden içeri kitabının figüratif kadrosu nedir
    Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Misafir Ziyaretci

Permalink - Mesaj no 2  03-23-2013, 13:05

Alıntı:
    emine isinsu bir ben vardir bende benden iceri ozet-bir ben vardır bende benden içeri - emine işınsu - ana fikri

öztini biri paylasabilir mi ?

Permalink - Mesaj no 3  12-24-2013, 20:43

yaaaaaaaaa of yok işte kitap özeti nerede yarına ödevim var lütfen söylermisiniz nolur yaaa :((((((

Permalink - Mesaj no 4  10-21-2014, 20:36

Çok sıkıci bir kitap ve hicbiyerde ozeti yok lanet olsun sinavim var ya of of of of of
    ::::(((((:(:(:(:-,-:(((((
    Mesaj mobil cihaz üzerinden gönderilmistir

Permalink - Mesaj no 5  11-14-2014, 21:53

Alıntı:
    emine isinsu bir ben vardir bende benden iceri kitap ozeti-Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri - Emine Işınsu - Ana Fikri

Mesaj mobil cihaz üzerinden gönderilmistir