Hikmet, Hiçlik ve Otantiklik - Murad-ı İlahi - Abdüllatif Tüzer - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 01-21-2011 (13:10)   Son Mesaj: 01-21-2011 (13:10)    Cevap: 0    Gösterim: 627  

01-21-2011

Hikmet, Hiçlik ve Otantiklik - Murad-ı İlahi - Abdüllatif Tüzer - Ana Fikri

Hikmet, Hiçlik ve Otantiklik - Murad-ı İlahi - Abdüllatif Tüzer - Özeti, Hikmet, Hiçlik ve Otantiklik - Murad-ı İlahi Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Artus Kitap
    Basım Tarihi: Ocak 2007
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

İlahiyatçı Abdüllatif Tüzer, Murad-ı İlahi de din ve felsefe ilişkisinde yeni ve çağdaş bir vizyon ortaya koyuyor. Bu kitapta, Akıl ve Ahlak Bağlamında İman dan Dini Çoğulculuk ve İslâm a, Uyuşturucu Tecrübeleri ve Mistisizm den Tasavvufa, kalıplaşmış yaklaşımlara eleştirel gözle bakan ve din ile felsefe arasında yeni köprüler kurmaya çalışan bir akademisyenin sıra dışı yorumları bir araya geliyor. Tüzer bu noktada felsefe ile din arasındaki kardeşliği yeniden tesis etmeye muktedir anahtar kavram olarak "kendini bilmek düsturuna işaret ediyor. Bu kitabın temel amacı ya da kitapta yer alan makalelerin ardındaki ana tema ve niyet, kadim filozofların tesis ettiği ama pozitivist düşüncenin yıktığı felsefe-din kardeşliğini kısmen yeniden tesis etmeye yönelik bazı teorik yaklaşımları gündeme getirmek ve önemli olduğunu düşündüğüm birtakım sorunları formüle etmektir. Peki nasıl? Hele ki felsefe, dini üzerinde konuşulamayacak kadar değersizleştirdikten sonra! Biz bu noktada felsefe ile din arasındaki kardeşliği yeniden tesis etmeye muktedir anahtar kavram olarak "kendini bilmek düsturunu seçtik. Bu, insanın felsefe yapmaktaki gayesi, en hikmetli eylemidir. Ve sadece kadim felsefenin değil, mistisizmin ve varoluşçuluğun da hedefi ve varlık gerekçesidir. Dolayısıyla "kendini bilmek kadim felsefeyi, mistisizmi ve varoluşçuluğu birleştiren yüzüktür. "Kendini bilmek felsefe ile dini yeniden birbiriyle buluşturabilecek ve buluşturması gereken en büyük hikmettir. Felsefi açıdan bilgelik, mistik açıdan aydınlanma ve varoluşsal açıdan otantiklik "kendini bilme den, kendini tanımadan ve gerçekleştirmeden mümkün değildir. - Abdüllatif

Diğer "Abdüllatif Tüzer" Kitapları:

1. Din ve Rasyonalite

Hikmet, Hiçlik ve Otantiklik - Murad-ı İlahi - Abdüllatif Tüzer - Ana Fikri Yorumları