Barbar Batı Sömürgecilik Üzerine Söylev - Aimé Césaire - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 01-21-2011 (07:51)   Son Mesaj: 01-21-2011 (07:51)    Cevap: 0    Gösterim: 666  

01-21-2011

Barbar Batı Sömürgecilik Üzerine Söylev - Aimé Césaire - Ana Fikri

Yayınevi: Salyangoz Yayınları
    Basım Tarihi: Ekim 2007
    Kitap Türü: Mantık / Felsefe

Hitler den bahsetmiyorum, ya da gardiyandan, ya da maceracıdan; ben yolun karşısındaki terbiyeli çocuktan söz ediyorum, bir SS elemanından, gangsterlerden değil, saygıdeğer burjuvalardan bahsediyorum.Aimé Césaire Bütün çağıltısıyla aşağılara doğru iniyor Césaire. Aşağılarda, derinlerde nelerin olup bittiğini görmeye razı; görüp sonra yeniden yukarılara tırmanacak. Kendi iniyor, ama siyah adamın inmesine izin vermiyor. Omuzlarına alıyor ve bulutlara yükseltiyor onu. Frantz Fanon Benim Şarkiyatçılık ta söylediklerim, esasen benden önce A. L. Tibawi, Abdullah Laroui, Enver Abdül Malik, Talal Asad, S. H. Alatas, Frantz Fanon, Aimé Césaire, Sardar K. M. Pannikar ve Romila Thapar tarafından söylenmişti. Bu yazarların hepsi de emperyalizmin ve sömürgeciliğin yarattığı tahribatın acısını çekmişlerdi ve onları Avrupa ya sunan bilimin otoritesine, menşeine ve kurumlarına meydan okurken aynı zamanda kendilerini de bu bilimin söylediğinden daha fazla bir şey olarak kavramaktaydılar. Edward Said Césaire için Beyaz sermayeyi temsil eder, Zenci de emeği...kendi ırkından siyah derili insanları aşarak dünya proleteryasının kavgasını terennüm eder onun şarkısı. Jean Paul Sartre Yeni bir Avrupa evrenselciliğinin kendisini örgütlediği ve ABD önderliğindeki küreselleşmenin kaçınılmaz kaderini takip ettiği bugünlerde Aimé Césaire in Sömürgecilik üzerine Söylevinin bir kez daha okunması şarttır. Gavatri Spivak

Diğer "Aimé Césaire" Kitapları:

1. Sömürgecilik Üzerine Söylev / Fransız Irkçılığının
    2. Sömürgecilik Üzerine Söylev / Fransız Irkçılığının

Barbar Batı Sömürgecilik Üzerine Söylev - Aimé Césaire - Ana Fikri Yorumları