Bereketli Toprağın Renkleri - Kolektif - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 01-17-2011 (09:00)   Son Mesaj: 01-17-2011 (09:00)    Cevap: 0    Gösterim: 654  

01-17-2011

Bereketli Toprağın Renkleri - Kolektif - Özeti

Bereketli Toprağın Renkleri - Kolektif - Özeti, Bereketli Toprağın Renkleri Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Hemen Kitap Yayınları
    Basım Tarihi: Temmuz 2007
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

...Şehirleri kitaplardan, yazarlardan tanırım. Adana yı da öyle. Orhan Kemal i, Yaşar Kemalş i okuyunca, onların yaşadığı yeri sevmemek mümkün mü? Ben de kendimi Adana nın bir edebiyat hemşerisi sayarım. Gençliğimde İngilizce şarkılar ve tangolar söyleyen Celal İnce den dinledim bu Adana şarkısını: Adana nın yolları taştan, Sen çıkardın beni baştan Sanırım gençlik çaylarından birine gitmiştim, mekân dai şimdi yerinde yeller esen Taksim Belediye Gazinosu ydu. Güney in bu sıcak şehrini, Çukurova yı ezberledim nerdeyse. Yaşar Kemal, bu yöreleri efsaneleştirdi. İnsanını, sıcağını, çilesini sevdim. Fabrikalardaki işçileri, pamuk toplayanlar, cumhuriyet edebiyatımızda unutamayacağımız sayfaların kahramanlarıydı. Ölümsüz kahramanlar yerine, ezilenlerin gerçek roman kahramanı mertebesine yükseldiği eserlerdi onlar...

Diğer "Kolektif" Kitapları:

1. Almanak 2009 Analizleri
    2. 12 Eylül Sabahı
    3. Öğrenciliğin kitabını yazdık
    4. Hayatın Seyri
    5. Sokrates'ten Âşık Veysel'e
    6. Mustafa Kemal ve Ulusal Bir Devletin Doğuşu
    7. Bruno Barbey'nin İstanbul'u
    8. Yurttaşlıktan Uygarlığa
    9. Klasik Çin Şiirinden Seçmeler

Bereketli Toprağın Renkleri - Kolektif - Özeti Yorumları