Demokritos ile Epikuros un Doğa Felsefesi - Karl Marx - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 01-16-2011 (02:00)   Son Mesaj: 01-16-2011 (02:00)    Cevap: 0    Gösterim: 653  

01-16-2011

Demokritos ile Epikuros un Doğa Felsefesi - Karl Marx - Ana Fikri

Yayınevi: Sol Yayınları
    Basım Tarihi: Ağustos 2000
    Kitap Türü: Doğu Felsefeleri / Felsefe

Benim için öylesine değerli olan adınızı değersiz bir broşürün başına koyduğum için beni bağışlayın, babadan farksız aziz dostum. Size sevgimin ufak bir kanıtını vermek için başka bir fırsatı bekleyemeyecek kadar sabırsızım. Fikirden kuşku duyan her kimse yaşlı bir kişiye hayranlık besleyebilme mutluluğuna dilerim benim kadar ersin, o kişi ki gençliğin gücünü taşımakta, çağların her ileri adamını doğrunun coşkusu ve temkiniyle karşılamaktadır, o kişi ki insanı derinden inandıran gün gibi apaydın bir idealizmle - çağrısına dünyanın bütün yetkin ruhlarının koştuğu doğru sözü tanıyan o biricik idealizme - gerici hayaletlerin koyu gölgeleri karşısında, çağların çokluk kara bulutları karşısında hiçbir zaman geri çekilmemiş, tersine, tanrıca bir enerji ve insanca kendine güvenen dimdik bir bakışla, tüm pençelerin arasından dünyanın kalbinde yanan göksel ateşi görmüştür. Siz babadan farksız aziz dostum, idealizmin, hayal gücünün uydurduğu bir şey olmayıp bir gerçek olduğuna benim için her zaman canlı bir argumentum ad oculos* oldunuz. (Kitabın Girişinden)

Diğer "Karl Marx" Kitapları:

1. Kapital Manga Cilt 2
    2. Kapital Manga
    3. Kapital Manga Cilt 1
    4. Louis Bonaparte ın 18 Brumaire i
    5. Kominist Manifesto
    6. Komünist Manifesto Ve Manifesto Hakkında Yazılar
    7. Grundrisse / Ekonomi Politiğin Eleştirisi İçin Ön
    8. Ücret, Fiyat ve Kar
    9. Ekonomi Yazıları

Demokritos ile Epikuros un Doğa Felsefesi - Karl Marx - Ana Fikri Yorumları