Hermann Hesse - Bernhard ZELLER - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 01-11-2011 (03:41)   Son Mesaj: 01-11-2011 (03:41)    Cevap: 0    Gösterim: 676  

01-11-2011

Hermann Hesse - Bernhard ZELLER - Ana Fikri

Yayınevi: Afa Yayıncılık
    Basım Tarihi: Kasım 1999
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Yaşamöykümü anlatabilmem için çok eskilere uzanmam gerekiyor. Elimden gelse daha da gerilere, çoçukluğumun ilk yıllarına kadar uzanır, burada da durmaz, çok ötelerdeki atalarıma doğru yo alırdım. Demian romanına bu sözlerle başlayan Hese nin kendi yaşam öyküsünü anlatabilmek için de çok eskilere uzanmak gerekiyor. Çünkü soyu sopu, çoçukluğu ve gençliği yazarın sanat ve düşüncesini bir ömür boyu dönüp dolaşıp yeniden meşgul etmiştir. Daha Gece yarısından Sonra ilk Saat ete sanatçılar yaşamlarının ilk yaıllarını diğer insanlardan daha iyi anımsana yeteneğile donatmışardır diye yazmış, yapıtlarında çoçuk ruhunun uyanışının, tüm çatışmaları ve gelişim sürecinde başgösteren sıkıntılarıyla gençlik yaşantılarının sözünü etmekten bıkıp usanmamıştır. Çocuk ruhunu Hesse kadar ciddiye alan pek az yazar çıkar ve yine pek az yazarda eğitim alan pek az yazar çıkar ve yine pek az yazarda eğitim ve öğretim soruları Hesse deki gibi yapıtların odak noktasında yer alır.

Hermann Hesse - Bernhard ZELLER - Ana Fikri Yorumları