Franchise Örgütlenmeler Çağdaş Bir Yönetim Modeli - Jeffrey L. Bradach - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 12-29-2010 (14:10)   Son Mesaj: 12-29-2010 (14:10)    Cevap: 0    Gösterim: 697  

12-29-2010

Franchise Örgütlenmeler Çağdaş Bir Yönetim Modeli - Jeffrey L. Bradach - Ana Fikri

Franchise Örgütlenmeler Çağdaş Bir Yönetim Modeli - Jeffrey L. Bradach - Özeti, Franchise Örgütlenmeler Çağdaş Bir Yönetim Modeli Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Sabah Kitapları
    Basım Tarihi: Mart 2000
    Kitap Türü:

Yiyecekten akaryakıta, büro malzemesinden çocuk oyuncaklarına kadar geniş bir alanda, franchise dünya ölçeğindeki iş hayatında olduğu kadar kişisel hayatımızda da esaslı bir yer edinmeyi çoktandır başardı. Buna rağmen, şimdiye dek franchise hakkında yeteri kadar bilgimiz olamadı ve bu konudaki yanlış anlamalar bütün hızıyla sürüyor. Harvard Business School da profesör olan Jeffrey Bradach bu kitapla, franchise da başarıya götüren ana unsurlar hakkında derinlemesine bir inceleme sunuyor. Dünya çapında büyük zincirleri ele alarak bunların, yeni katılanların da standartları koruyarak yerel ihtiyaçlara uyarlanmasını hedefleyen idari yapılanmalarını irdeliyor. Zincir örgütlenmelerin gelecekte ekonominin hayati damarlarından birini oluşturacağını ileri süren yazar, gerçek örnekler ve canlı anekdotlardan hareket ederek teorik analizini derinleştiriyor.Bradach ın araştırması ilk kez, yazarın çoğul biçim adını verdiği modelin -şirketin kendi yapısı içinde franchise birimleri harmanlayarak yepyeni bir model oluşturabilmesi- sağlayacağı rekabet üstünlüğünü ortaya koyuyor. Yazara göre, çoğul biçim aslında, birbirini karşılıklı etkileyen, güçlendiren, tamamlayan ve azami kâr dürtüsünü kışkırtan bir süreçteki vazgeçilmez ortaklık.Franchise Örgütlenmeler, ülkemizde de uzun süredir adeta mantar misali her yerde biten zincir işletmeler taliplileri için eşsiz bir referans kaynağı oluşturuyor. Franchise alanlarla şirket yöneticileri arasında çıkan anlaşmazlıklar, yenilenme arayışlarının karşılıklı dengelenmesi ve nihayet karın bölüşümünde, yazarın adil olduğu kadar ilginç olan çözüm önerileri, bu alanda hatırı sayılır bir işlevi yerine getiriyor ve büyük bir boşluğu dolduruyor.

Franchise Örgütlenmeler Çağdaş Bir Yönetim Modeli - Jeffrey L. Bradach - Ana Fikri Yorumları