Çarpıtılan Devrim - Lev Troçki - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 12-28-2010 (23:30)   Son Mesaj: 12-28-2010 (23:30)    Cevap: 0    Gösterim: 661  

12-28-2010

Çarpıtılan Devrim - Lev Troçki - Ana Fikri

Yayınevi: Yazın Yayınları
    Basım Tarihi: Ekim 1997
    Kitap Türü:

Bu kitabın birinci bölümü, Ekim devriminin X. yıldönümü sırasında Parti ve Devrim Tarihi Enstitüsü ne yazdığım bir mektuptur. Kitabın ikinci bölümü, 1927 Haziran ve Ekim aylarında, yani Muhalefet ve Stalin hizbi arasındaki en şiddetli ideolojik mücadele döneminde, partinin en yüksek organları önünde yaptığım dört konuşmadan oluşuyor. Son yıllara ait belgelerden birçoğu arasından bu dört konuşmanın stenogramlarını seçtiysem, özet bir biçimde, mücadeledeki görüşlerin yeterince tam bir açıklamasını verdikleri ve bana göre kronolojik devamlılıklarının okura, bizzat mücadelenin dramatik dinamizmine yakınlaşmayı sağladığı içindir. Herşeye rağmen az çok kaçınılmaz olan yinelemelerden kurtulmak için, metinde konuşmalardan önemli kesintiler yaptım. İlk kez bu baskıda yayınlanan gerekli tüm açıklamaları doğrudan konuşmalara giriş notları şeklinde veriyorum. SSCB de bunlar henüz yasaklanmış yazılar olmaya devam ediyorlar. Kitabın sonuna, önemli konumdaki bir hasımın uyarı mektubuna cevaben 1928 de Alma-Ata sürgünündeyken yazdığım küçük bir yergiyi ekliyorum. Bu kitap, tümüyle yeni olan bir geçmişi kapsıyor ve amacı da onu tamamen şimdiye bağlamak. Sorunun içinde bulunduğu süreç henüz tamamlanmadıkça, sorun çözüme kavuşturulmuş değildir. Bu kitap cari tarihe, yani siyasete adanmıştır. Geçmişi sadece geleceğe dolaysız bir giriş olarak görülür.

Diğer "Lev Troçki" Kitapları:

1. Emperyalist Çürüme Çağında Sendikalar
    2. Sürekli Devrim
    3. Yeni Yol
    4. Stalin
    5. Stalin in Cinayetleri
    6. İspanyol Devrimi (1931-1939)
    7. Faşizme Karşı Mücadele
    8. Onların Ahlakı Ve Bizim Ahlakımız

Çarpıtılan Devrim - Lev Troçki - Ana Fikri Yorumları