Aforizmalar - Friedrich Wilhelm Nietzsche - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 12-27-2010 (04:25)   Son Mesaj: 12-27-2010 (04:25)    Cevap: 0    Gösterim: 967  

12-27-2010

Aforizmalar - Friedrich Wilhelm Nietzsche - Ana Fikri

Yayınevi: Birey Yayıncılık
    Basım Tarihi: Temmuz 2000
    Kitap Türü: Mantık / Felsefe

* Ben her türlü ahlaki hüküm vermeye, övmeye ve mahkum etmeye karşı derin bir tepki duyarım. Alışılagelen ahlaki hükümlere karşı şunu sorarım: Hükmü veren hüküm vermeye esas itibarıyla haklı mıdır? O onun yeterli derecede üstünde midir? Onun sağgörüsü, hayalgücü, yeterli deneyimi var mıdır, bir bütünü tasarlaması için? * Ruhunuzu taze, serin ve doğallığını yitirmiş oalrak tutun! His dolu olanların ılık havası, duygusalların boğucu sıcak havası sizden uzak olsun! * İradene inan ve hepimize şunu şöyle: "Ben sadece bu olmak istiyorum". Cezanın kendi yasasını kendi üzerine as. Biz onların infazcısı olmalıyız! * Erişilen özgürlüğün mühürü nedir? Kişinin artık kendisinden utanç duymamasıdır. * Siz ne yakınınızın çevresine sokuluyorsunuz ve bunun için gerekli sözleriniz var. Ama ben yine de şunu söylüyorum: Sizin en yakınınıza olan sevginiz kendinize olan en fena sevginizdir!

Diğer "Friedrich Wilhelm Nietzsche" Kitapları:

1. İnsanca Pek İnsanca
    2. Putların Alacakaranlığı
    3. Richard Wagner Bayreuth
    4. Dionyssos Dithyrambosları
    5. Güç İstenci
    6. Tragedyanın Doğuşu (Ciltli)
    7. Ahlakın Soy Kütüğü Üstüne
    8. Gezgin İle Gölgesi
    9. Yunanlıların Trajik Çağında Felsefe

Aforizmalar - Friedrich Wilhelm Nietzsche - Ana Fikri Yorumları