Ben Topik Değilim! - Aret Gıcır - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 12-26-2010 (02:50)   Son Mesaj: 12-26-2010 (02:50)    Cevap: 0    Gösterim: 640  

12-26-2010

Ben Topik Değilim! - Aret Gıcır - Ana Fikri

Yayınevi: Aras Yayıncılık
    Basım Tarihi: Ekim 2005
    Kitap Türü: Öykü / Edebiyat

Türkiye deki Ermeniler sadece yaşanan durumlarla ve çevreleriyle değil, doğrudan kendi kültürleriyle de eğlenebilen bir topluluk olmuş hep. Aret Gıcır ın Agos gazetesinde 2002-2005 yılları arasında "Yerevan Güncesi " başlığı altında yayımlanan karikatürlerinden yapılmış bir seçki olan Ben Topik Değilim! de söz konusu mizah geleneğinin üzerine oturuyor. Aret Gıcır, karikatürü klasik bağlamı dışına çıkarıp bir izlenimsel anlatı dili olarak kullanmakta. Böylece, Gıcır ın Erivan günlerini kendi iç mizahının penceresinden takip etmek mümkün oluyor sanki bu çizimler bizim için değil de, sanatçının kendi kişisel not defteri için yapılmışlar. Diğer taraftan, söz konusu karelerin birçoğunda eklenmiş veya aranmış bir mizah da yok: Karşılaşılan durumun kendine has mizahı allanıp pullanmadan önünüze koyuluyor. Böylece, çevirdiğimiz sayfaların birçoğu kendilerinden beklenen gülümseme etkisini yaratmaktansa, okuru hüzünlü tespitlerle baş başa birakıyor.

Diğer "Aret Gıcır" Kitapları:

1. Ben Topik Değilim / Yerevan Güncesi
    2. Azınlıkyan

Ben Topik Değilim! - Aret Gıcır - Ana Fikri Yorumları