Abidin Dino 1913-1993 / 3 Cilt - M. Şehmus Güzel - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 12-24-2010 (11:20)   Son Mesaj: 12-24-2010 (11:20)    Cevap: 0    Gösterim: 625  

12-24-2010

Abidin Dino 1913-1993 / 3 Cilt - M. Şehmus Güzel - Ana Fikri

Abidin Dino 1913-1993 / 3 Cilt - M. Şehmus Güzel - Özeti, Abidin Dino 1913-1993 / 3 Cilt Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Kitap Yayınevi
    Basım Tarihi: Mart 2008
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

"Abidin le dünya kadar şey konuştum; 1789 Fransız Devrimi nden, Paris metrosuna, işçi grevlerinden, Türkiye den en son haberlere, yakında açılacak resim sergisinden yeni çıkan kitaplara kadar her konuda, her alanda... Arkadaşlar, anılardaki arkadaşlar eksik olmazlardı. En başta ve elbette Nâzım Hikmet. Sonra Yaşar Kemal... Sohbetlerimizde Osmanlı ya, Türkiye nin 1930 lu yıllarına uzanmalar hiç eksik olmazdı. O zaman davetliler arasında Pierre Loti yi, Ostrorog ailesinin bütün fertlerini ve misafirlerini, Georges Simenon u, Fikret Muallâ yı, Neyzen Tevfik i, elbette Arif Dino yu ve diğerlerini bulabilirdik...Sonra Paris yılları: Yani Tzara, Picasso, Elsa, Aragon...Ve Güzin. Her yerde ve her zaman. Ondan çok şey öğrendim. Abidin, 20. yüzyılın en önemli tanıklarından biriydi... Ressam, heykeltıraş, gazeteci, karikatürist, yazar ve saati gelince de şairdir Abidin. Birçok arkadaşının yapıtlarını Fransızcaya kazandıran bir çevirmendir de... Yaşamın bütün belalarını tattı, güzelliklerini es geçmeden. Güzel yaşadı Abidin. Hiç ölmeyecekmiş gibi... Abidin biraz da hepimizin öğretmenidir. Onunla söyleşilerimden, izlenimlerimden ve Abidin Dino için yazılanlardan oluşturduklarımı sizinle paylaşmak istiyorum. Hem Abidin i bir kez daha ve hep beraber anabilmek, hem de ona bir arkadaşlık armağanı sunabilmek arzusuyla. Anılara saygı gerek çünkü. Anılar uçup gitmesinler. Uçup gitmeden önce iz bıraksınlar bir yere: İşte buraya, bu kitaba..." M. Şehmus Güzel, Eylül 1982 den bu yana Fransa da yaşıyor. Paris-VII., Paris-VIII. ve Nijer in başkenti Niamey üniversitelerinde öğretim üyeliği yaptı. Devlet-Ulus, Devletsiz Halklar, Yakındoğu Tarihi, Türkiye de İşçi Hareketi Tarihi, Toplumsal Mücadeleler Tarihi ders ve seminerlerini yönetti. Çalışmalarını halen Belçika,Fransa ve Almanya da sürdürüyor. Otuzdan fazla kitabı yayınlandı.

Diğer "M. Şehmus Güzel" Kitapları:

1. Fahri Petek - Bir Hayat, Üç Can
    2. Cezayir Ve Berberiler
    3. Türk Usulü Demokrasi
    4. Fransa da Aşırı Sağ ve Irkçılık
    5. İnsan Yılmaz Güney

Abidin Dino 1913-1993 / 3 Cilt - M. Şehmus Güzel - Ana Fikri Yorumları