Ağaçlar Kitabı - Adil İzci - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 12-23-2010 (01:40)   Son Mesaj: 12-23-2010 (01:40)    Cevap: 0    Gösterim: 747  

12-23-2010

Ağaçlar Kitabı - Adil İzci - Ana Fikri

Yayınevi: Toroslu Kitaplığı
    Basım Tarihi: Nisan 2004
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

AĞAÇLAR GAZELİAdil in ağaçlarınaİnadına aşk, inadına özgürlük, inadına yaprak...Ağacın utandığı çığlığı şiir fısıldarNe batıda ne doğuda tek yaprağını görmedimkırgınım felsefeye, yer vermemiş ağaca bir bilge olarakŞiirle ağacın kökleri aynı: ya sabır ya aşk!İnsanın hızla terkettiği anıların gölgesi olmakYavaş git, ruhum yetişemiyor sana, dedim, içimdenkopan yolcuya, dursaydı, ağaçların gözyaşını dinletecektimRuhun sendeyse hâlâ bir ağaca emanet et onudünyaya yalnızca hayvanların ve ağaçların itirazı varEy ağaçlarla konuşmadan insanlarla konuşmaya çalışanlarAdil in ağaçlarını dinleyin, susmakmış o kayıp dilZeytini dinledim beklemeyi öğrendim, akasyadan gitmeyi,vuslatı ceviz ağacından, limonun dediği ayrılığı ve aşkı nardanAğaçlar komşumuzun evidir, ruhumuz gülümsüyor avlusundan-Haydar Ergülen-Daha yazacaklarım vardı: Karaağaçlar, mimozalar, iğdeler, akasyalar, incirler, atkestaneleri... Belki bunlardan başkaları da birdenbire bir dalını eğiverecek, eski bir evin bahçe kapısını açıp bekleyecekti... Durdum. Hem anımsamaktan ve acıdan, hem de onca uğraşmama karşın anımsayamamaktan yoruldum. Tam bir hışırtı duyar gibiyim, başka bir rüzgâr esiveriyor. Bir de insanın kalbi buncasını taşıyamıyor. Diğer ağaçları da yazmamak, daha fazla acı çekmemek içindi.

Diğer "Adil İzci" Kitapları:

1. Evler Sokaklar Kitabı
    2. Eski Bir Niğde
    3. Aşk İmiş

Ağaçlar Kitabı - Adil İzci - Ana Fikri Yorumları