Aden, Arabistan - Paul Nizan - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 12-22-2010 (22:30)   Son Mesaj: 12-22-2010 (22:30)    Cevap: 0    Gösterim: 622  

12-22-2010

Aden, Arabistan - Paul Nizan - Ana Fikri

Yayınevi: Kanat Kitap
    Basım Tarihi: Ocak 2008
    Kitap Türü: Roman / Edebiyat

Bu öfkeli genç adamlarla kim konuşacak? Öfkelerine kim tercüman olacak? Mizan tam onların adamı. Kış uykusunda, seneden seneye gençleşti. Dün bizim çağdasımızdı; bugün, genç kuşağın. Nizan hayattayken, biz de onun öfkesini paylaşıyorduk, ama sonuçta hiçbirimiz "en temel sürrealist eylemi" gerçekleştiremedik. Şimdi yaşlıyız, kendi gençliğimize o kadar çok ihanet ettik ki, en haysiyetli tavır konuyu sessizce geçiştirmemiz olur herhalde. Eski anılarımız pençelerini ve dişlerim kaybetti (...) Ama hunharca öldürülmüş, genç ve öfkeli Nizan, aramızdan bir adım öne çıkıp, bugünkü gençlere gençlikten bahsetme hakkına sahip. -x işte ilk kitabı. Yok olduğu sanılıyordu, yemden diriliyor, çünkü yeni okuyucular onu talep ediyor. Şimdi yaslılar kenara çekilsin ve bu yeniyetmenin kardeşlerine seslenmesine izin versinler: "Yirmi yaşındaydım. Kimse bana yaşamın en güzel çağı budur demesin." Jean-Paul SARTRE

Diğer "Paul Nizan" Kitapları:

1. Eskiçağ Maddecileri
    2. Fesat

Aden, Arabistan - Paul Nizan - Ana Fikri Yorumları