İmamlar ve Sultanlar   Konuyu açan: emirahmedyasin   İlk Mesaj: 04-24-2009 (20:58)   Son Mesaj: 07-30-2009 (17:07)    Cevap: 4    Gösterim: 1430  

Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
  • 1 gönderen emirahmedyasin
  • 1 gönderen Henna
  • 1 gönderen emirahmedyasin
  • 1 gönderen Henna

04-24-2009

İmamlar ve Sultanlar

Neden "imamlar ve sultanlar"?

şunun için: islam ümmetinin bugün geldiği vahim durumun tarihteki en büyük nedeni nedir? diye sorulsa iki sebepten dolayıdır, derim:

1. nebevi hilafetin saltanata tebdili[1].

2. içtihadın ortadan kaldırılması.

bu ikisinin de bir sebebe irca edilmesi[2] istense ikinciyi birinciye irca ederek derim ki; ümmetin on beş asırlık tarihinin en büyük yarası, "saltanat" belasıdır. çünkü "saltanat" "ictihad"ın düşmanıdır. gece ile gündüz gibi, birinin olduğu yerde diğeri eğleşemez.

ictihad ve saltanat deyince doğal olarak iki zümre akla gelecektir: içtihadı temsil eden "imamlar" ve saltanatı temsil eden "sultanlar". ve tabii bu ikisi arasındaki tarihi mücadele…

"ırkçılıktan daha kapsamlı bir sapma olan "asabiyet" çeşitli biçimlerde tezahür etmekte. "muhtaç olduğu kuvvetin damarlarındaki asil kanda mevcut olduğu" masalına farkına vardırılmadan inandırılan koca koca insanlar, "asabiyet" morfiniyle uyuşturulup elinden islam'ı çalındığı halde hâlâ "tarifesi bendedir" pişkinliği içerisinde "lider" olmaktan, "önder" olmaktan, "islam'ın bayraktarlığından ve "üç kıtada at koşturmak"tan sözediyorsa, onu ayıltacak koku, ya bir gün ta "harim-i ismetine"[15] kadar uzanarak boğazına geçiriliveren ve kendisine "kokladın; boğazına taktım" denilecek olan küfrün necaset torbası ya da "bebelerin saçlarını ağartan" o gün'ün geri dönülmez dehşeti olacaktır.

M.İslamoğlu

Henna bunu beğendi.

İmamlar ve Sultanlar Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  04-24-2009, 21:31

--->: İmamlar ve Sultanlar

En kısa zamanda okuyacağım inşallah...daha evvel el-feta da tavsiye etmişti...sıarda bekleyen bikaç M.islamoğlu hocanın kitabıda var ..ama sanırım bu mühim....
    selam ile....
    emirahmedyasin bunu beğendi.
    Henna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Henna Ziyaretci

Permalink - Mesaj no 2  04-24-2009, 21:47

İnşaAllah en kısa zaman da okuma fırsatı bulabilirsiniz.Çook şeyin izahında önünüzün açılacağına yürekten inanıyorum. Aslında imkanım olsa tüm müslümanlara yollamaya çalışırdım.Ümmein kanayan yaralarının önemli bir tahlilini burada bulmak mümkün.
    Okurken bazı yerle de saçlarınızın ağırabileceğini mubalağa da olsa tahmin ediyorum şimdiden. Kitabın ikinci bölümü Şehid İmam Ebu Hanife ayrılmış.
    selam ve dua ile...
    Henna bunu beğendi.
    Konu emirahmedyasin tarafından (04-24-2009 Saat 21:49 ) değiştirilmiştir..
    emirahmedyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) emirahmedyasin

Permalink - Mesaj no 3  04-24-2009, 22:04

Ağarsın efendim...Allahın dinini derdiyle ağarsında...tek...ne mutlu gariplere değil mi?
    hiç değilse umursamaz bihaber kalmayalım islamın haline...eğer ağlamamız ,eğer saçları yolmamız,..eğer meydanlara çıkmamız..eğer geceleri uyumamız gerekiyorsa...eğer Allah kulundan ne istiyorsa,ve kul bunlardan yüz çevirip rahatını arıyor ,dünyalığa bedel ahirini satıyor hizmete ram olmuyor ve nefsine uşaklık ediyorsa.....!HAFAZANALLAH...
    keşke okuduklarımızı can davası gibi sahiplensek...keşke ilim ,dini mübin satırlardan yüreklere ilaç gibi nüfuz etse..keşke ayetler cibrili emin indirdiğindeki gibi ağırlığından bedenimiz titrese...ve ashab gibi hayatımıza geçirene kadar başka hiç birşeyle bağımız olmasa...kaşke..demek isteemzdim ama..keşke okuduğumuz başta kelami ilahi kursağımızdan aşağı gönlümüze ve ömrümüze aksetse...dilden kalbe inene hakiki bir iman istiyorum Rabbimden...
    ....
    içimizden gelen...
    emirahmedyasin bunu beğendi.
    Konu Henna tarafından (04-24-2009 Saat 22:06 ) değiştirilmiştir..
    Henna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Henna Ziyaretci

Permalink - Mesaj no 4  07-30-2009, 17:07

Hayli zaman oldu okudunuz mu? okuduysanız ne düşünüyorsunuz?
    emirahmedyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) emirahmedyasin