Gençlik...   Konuyu açan: Henna   İlk Mesaj: 12-24-2008 (23:47)   Son Mesaj: 12-27-2008 (15:38)    Cevap: 9    Gösterim: 6396  

Ağaç Şeklinde Aç18Beğeni
  • 6 gönderen Henna
  • 1 gönderen el_feta
  • 2 gönderen emirahmedyasin
  • 1 gönderen sukeyne
  • 2 gönderen Henna
  • 1 gönderen el_feta
  • 1 gönderen el_feta
  • 3 gönderen Henna
  • 1 gönderen emirahmedyasin

12-24-2008

Gençlik...

GENÇLİĞE HİTABE
    Bir gençlik, bir gençlik, bir gençlik...
    "Zaman bendedir ve mekân bana emanettir!" şuurunda bir gençlik...
    Devlet ve milletinin 7 asırlık hayatında dört devre...
    Birincisi iki buçuk asır... Aşk, vecd, fetih ve hakimiyet...
    İkincisi üç asır... Kaba softa ve ham yobaz elinde sefalet ve hezimet...
    Üçüncüsü bir asır... Allahın, Kur'an'ında "belhümadal - hayvandan aşağı" dediği cüce taklitçilere ve batı dünyasına esaret... Ya dördüncüsü ?...
    Son yarım asır!.. İşgal ordularının bile yapamayacağı bir cinayetle, madde plânında kurtarıldıktan sonra ruh plânında ebedi helake mahkumiyet...
    İşte tarihinde böyle dört devre bulunduğunu gören... Bunları, yükseltici aşk, süründürücü satıhçılık, çürütücü taklitçilik ve öldürücü küfür diye yaftalayan ve şimdi, evet şimdi...
    Beşinci devrenin kapısı önünde nur infilakı yeni bir şafak fışkırışını gözleyen bir gençlik...
    Gökleri çökertecek ve son moda kurbağa diliyle bütün "dikey"leri "yatay" hale getirecek bir çığlık kopararak "mukaddes emaneti ne yaptınız?" diye meydan yerine çıkacağı günü kollayan bir gençlik...
    Dininin, dilinin beyninin, ilminin, ırzının,evinin, kininin, kalbinin dâvacısı bir gençlik...
    Halka değil, Hakka inanan, meclisinin duvarında "Hakimiyet Hakkındır" düsturuna hasret çeken, gerçek adâleti bu inanışta bulan ve halis hürriyeti Hakka kölelikte bilen bir gençlik...
    Emekçiye "Benim sana acıdığım ve seni koruduğum kadar sen kendine acıyamaz, kendini koruyamazsın.! Ama sen de, zulüm gördüğün iddiasıyla, kendi kendine hakkı ezmekte ve en zalim patronlardan daha zalim istismarcılara yakanı kaptırmakta başı boş bırakılamazsın!" diyecek...
    Kapitaliste ise "Allah buyruğunu ve Resul emrini kalbinin ve kasanın kapısına kazımadıkça serbest nefes bile alamazsın!" ihtarını edecek...Kökü ezelde ve dalı ebedde bir sistemin, aşkına,vecdine, diyalektiğine, estetiğine, irfanına, idrâkine sahip bir gençlik...
    Bir buçuk asırdır türlü buhranlar içinde yanıp kavrulan ve bunca keşfine rağmen başını yarasalar gibi taştan taşa çalarak kurtuluşunu arayan batı adamının bulamadığı, Türk'ün de yine bir buçuk asırdır işte bu hasta batı adamında bulduğunu sandığı şeyi, o mübarek oluş sırrını, her sistem ve mezhebe ortada ne kadar illet varsa devasının ve ne kadar cennet hayâli varsa hakikatinin,İslâmda olduğunu gösterecek ve bu tavırla yurduna, İslâm âlemine ve bütüıı insanlığa model teşkil edecek bir gençlik...
    "Kim var?" diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan fert fert "ben varım!" cevabını verici, her ferdi "benim olmadığım yerde kimse yoktur!" fikrini besleyici bir dâva ahlakına kaynak bir gençlik...
    Can taşıma liyakatini, canların canı uğrunda can vermeyi cana minnetsayacak kadar gözü kara ve o nispette usule, stratejiye uygun bir gençlik...
    Büyük bir tasavvuf adamının benzetişiyle zifiri karanlıkta, ak sütün içindeki ak kılı farkedecek kadar gözü keskin; ve gerçek kahramanlık mâdeniyle sahtesini ayırdetmekte kuyumcu ustası bir gençlik...
    Bugün komik üniversitesi, hokkabaz profesörü, yalancı ders kitabı, demagog politikacısı,çıkartma kâğıdı şehri, muzahrafat kanalı sokağı, takma diş fabrikası, fuhuş albümü gazetesi,mümin zindanı mâbedi, temeli yıkık ailesi, hasılı kendisini yetiştirecek bütün cemiyet müesseselerinden aldağı zehirli tesiri üzerinden atabilecek, kendi öz talim ve terbiyesine memur vasıtalara kadar nefsini koruyabilecek, destanlık bir meydan savaşı içinde ve bu savaşı mutlaka kazanmakla vazifeli bir gençlik...
    Annesi, babası, ninesi ve dedesi de içinde olsa, gelmiş ve geçmiş bütün eski mümin nesillerden hiçbirini beğenmeyecek, onlara "siz güneşi ceplerinizde kaybetmiş marka müslümanlarısınız !Gerçek müslüman olsaydınız bu hallerden hiçbiri başımıza gelmezdi!" diyecek ve gerçek müslümanlığın "nasıl" ını ve "ne idüğü" nü her haliyle gösterecek bir gençlik...
    Tek cümleyle, Allahın, kâinatı yüzü suyu ,hürmetine yarattığı Sevgilisinin fezâyı bütün yıldızlariyle manto gibi saran mukaddes eteğine tutunacak, ve O'ndan başka hiçbir tutamak,dayanak, sığınak tanımayacak ve O'nun düşman larını ancak kubur farelerine lâyık bir muameleye tâbi tutacak bir gençlik...
    İşte bu gençliği, bu gençliğin ilk filizlerini karşımda görüyorum.Şekillenmesi,billurl aşması için 30 küsur yıldır, devrimbazlık kodamanların viski çektiği kamış borularla kalemime ciğerîmden kan çekerek yırtındığım, paralandığım ve zindanlarda süründüğüm bu gençlik karşısında, uykusuz, susuz, ekmeksiz, başımı secdeye mıhlayıp bir ömür Allaha hamd etme makamındayım. Genç adam! Bundan böyle senden beklediğim şudur: Tabutumu öz ellerinle musalla taşına koyarken, Anadolu kıtası büyüklüğündeki dâva taşını da gediğine koymayı unutma ve bunu tek vasiyetim bil!

Allahın selâmı üzerine oIsun...

Surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes!
    Ey kahbe rüzgâr, artık ne yandan esersen es!..

Necip Fazıl KISAKÜREK

oguzhan, sukeyne, el_feta ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Gençlik... Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  12-25-2008, 11:48

--->: Gençlik...

odamda asılı...

allah razı olsun...
    Henna bunu beğendi.
    el_feta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) el_feta

Permalink - Mesaj no 2  12-25-2008, 16:26

selamun aleykum
    şu üstadın şiirleri sözleri hepsi bir derya ki alır beni kaybeder.biraz fazla seviyorum gibi.Sabahlara kadar eve gitmediğim geçmiş zamanlar sokaklarda kimsenin olmadığı anlar gece üç_dört_beş ne farkeder kafamdadır üstadın kaldırımlar şiiri.
    şimdi burda görünce gençliğe hitabeyi içim bi tuhaf oldu dedimya biraz fazla seviyorum gibi.
    Buraya taşımak isterdim kaldırımlar şiirini hem biraz ağır hemde dağıtmamak gerek konuyu ne de olsa gençlik söz konusu. el feta kardeşim asmışım diyor odama fena fikir değil olabilir.
    oguzhan ve Henna bunu beğendiler.
    emirahmedyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) emirahmedyasin

Permalink - Mesaj no 3  12-26-2008, 17:06

Surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes!
    Ey kahbe rüzgâr, artık ne yandan esersen es!..

emeğine sağlık bekke...
    Henna bunu beğendi.
    sukeyne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) sukeyne

Permalink - Mesaj no 4  12-26-2008, 22:54

Gençlik...

KALDIRIMLAR

Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında
    Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum
    Yolumun karanlığa saplanan noktasında
    Sanki beni bekleyen bir hayal görüyorum.
    *
    Kara gökler kül rengi bulutlarla kapanık;
    Evlerin bacasını kolluyor yıldırımlar.
    İn cin uykuda, yalnız iki yoldaş uyanık,
    Biri benim, biri de serseri kaldırımlar.
    *
    İçimde damla damla bir korku birikiyor;
    Sanıyorum her sokak başını kesmiş devler,
    Üstüme camlarını hep simsiyah dikiyor
    Gözüne mil çekilmiş bir ama gibi evler.
    *
    Kaldırımlar, çilekeş yalnızların annesi,
    Kaldırımlar, içimde yaşamış bir insandır.
    Kaldırımlar, duyulur ses kesilince sesi,
    Kaldırımlar, içimde kıvrılan bir lisandır.
    *
    Bana düşmez can vermek yumuşak bir kucakta,
    Ben bu kaldırımların emzirdiği çocuğum.
    Aman sabah olmasın bu karanlık sokakta,
    Bu karanlık sokakta bitmesin yolculuğum.
    *
    Ben gideyim yol gitsin, ben gideyim yol gitsin;
    İki yanımdan aksın bir sel gibi fenerler.
    Tak, tak, ayak sesimi aç köpekler işitsin;
    Yolumun zafer takı gölgeden taş kemerler.

*
    Ne sabahı göreyim, ne sabah görüneyim;
    Gündüzler size kalsın, verin karanlıkları.
    Islak bir yorgan gibi sımsıkı bürüneyim,
    Örtün, üstüme örtün serin karanlıkları...
    *
    Uzanıverse gövdem taşlara boydan boya
    Alsa buz gibi taşlar alnımdan bu ateşi
    Dalıp sokaklar kadar esrarlı bir uykuya
    Ölse kaldırımların kara sevdalı eşi..

Gençlik...

Gençlik...

Gençlik...

Gençlik...

el_feta ve emirahmedyasin bunu beğendiler.
    Henna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Henna Ziyaretci

Permalink - Mesaj no 5  12-26-2008, 23:01

istek şiir yazıyor musun bekke ...

Lise hazırlık dönemimde dönüp dönüp okurdum necip fazıl ı...üzerimde etkisi çoktur,manevi emeği de...

BEN şiirini alabilir miyiz sizden?

selam ve dua ile..
    Henna bunu beğendi.

Permalink - Mesaj no 6  12-26-2008, 23:07

Acaba bu tarihcede Necip fazil,Nazim hikmet, Peyami safa ile anlatilanlar dogrumudur. Hatta Peyami sefa nin Necip fazil hakkinda söyledigi siirini bende caldi demesi.

Bilmedigimden soruyorum yanlis anlasilmasin
    alptraum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) alptraum

Permalink - Mesaj no 7  12-26-2008, 23:11

Necip Fazıl'ıo eski içki masalarından bilen arkadaşı görür birgün...Necip Fazıl sakallıdır tabi,uzatmıştır...
    Arkadaşı,ooo necip ne hal bu yaaa,maymuna dönmüşsün,der.Necip Fazıl da,cevaben:

- iyi..o zaman başka bi yere döneyim,der...

emirahmedyasin bunu beğendi.

Permalink - Mesaj no 8  12-26-2008, 23:29

....

........peki buyurun.

Gençlik...

BEN, kimsesiz seyyahı, meçhuller caddesinin...
    BEN, yankısından kaçan çocuk kendi sesinin...
    BEN, sırtında taşıyan işlenmedik günahı;
    Allah'ın körebesi, cinlerin padişahı...
    BEN, usanmaz bekçisi, yolcu inmez hanların;
    BEN tükenmez ormanı, ısınmaz külhanların...
    BEN, kutub yelkenlisi buz tutmuş kayalarda;
    Öksüzün altın bahtı, yıldızdan mahyalarda...
    BEN, başı ağır gelmiş, boşlukta düşen fikir;
    Benliğin dolabında, kör ve çilekeş beygir...
    BEN Allah diyenlerin boyunlarında vebal;
    BEN bugünküne mazi, yarınkine istikbal...
    BEN, BEN, BEN; haritada deniz görmüş, boğulmuş;
    Dokuz köyün sahibi, dokuz köyden kovulmuş...
    Hep BEN, ayna ve hayal; hep BEN, pervane ve mum;
    Ölü ve Münker-Nekir, baş dönmesi, uçurum...

el_feta, mina ve emirahmedyasin bunu beğendiler.
    Henna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Henna Ziyaretci

Permalink - Mesaj no 9  12-27-2008, 15:38

selamun aleykum
    ne hoş görmek burda kaldırımlar şiirini hemde böyle özentili bir çalışma gibi. Demiştim taşıyamam buraya kaldırımlar şiirini haklıymışım kardeşimiz nasılda özenli taşımış
    selam ve dua ile
    Henna bunu beğendi.
    emirahmedyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) emirahmedyasin