Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
  • 4 gönderen HİRANUR
  • 1 gönderen mus'ab

1. Alt 02-14-2010, 20:33 #1
    HİRANUR Mesajlar: 295
    Padişah vezire sormuş: vezir! demiş
    -eğitim mi önemli cibiliyet (soy-sop-mezhep) mi?
    vezir düşünmeden cevap vermiş:
    -cibiliyet padişahım.
    padişah memleketin her yerine tellallar çağırtmış.
    -duyduk duymadık demeyin en iyi hayvan eğiticisine yüz kese altın...
    en iyi hayvan eğiticisi padişahın huzuruna çıkarılmış.
    padişah hayvan...... eğiticisine sormuş:
    -bir kediye tepsiyle servis yapmayı ne kadar zamanda öğretebilirsin?
    -altı ayda öğretirim padişahım.
    altı ay dolmuş, huzura alınmış.
    padişah:
    -öğrettin mi?
    -öğrettim padişahım.
    saray erkanı toplanmış, kedi elinde tepsi servis yapmaya başlamış, tam vezirin önüne gelmiş; padişah yine vezire sormuş: vezir! demiş.
    -eğitim mi önemlidir cibiliyet mi?
    vezir padişahın sorusuna cevap vermeden önce cebinde hazır tuttuğu fareyi yere bırakmış. kedi tepsiyi attığı gibi farenin peşinde koşmaya başlamış. tabi altı aylık eğitimde boşa gitmiş.
    vezir cevap vermiş.
    -cibiliyet padişahım.
    Önüne bir fare düştüğünde,
    eline bir fırsat geçtiğinde,
    çıkarı için vatanını satmaktan,halkını harcamaktan tereddüt etmeyecek yüksek eğitimli kedilerden,
    Rabbimiz bu memeleketi, bu milleti muhafaza kılsın...Devamını Gör

xyzt, altun, mus'ab ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
  2. Alt 02-14-2010, 20:54 #2
    emirahmedyasin Mesajlar: 1.121
    )

3. Alt 02-14-2010, 21:44 #3
    mus'ab Mesajlar: 331
    mayası bozuk olan birisi birisini 50 yıl eğitseniz günün birinde aslına çeker ve cibilliyetinin gereğini yapar.

H?RANUR bunu beğendi.
  4. Alt 02-14-2010, 22:36 #4
    HİRANUR Mesajlar: 295
    mus'ab´isimli üyeden Alıntı
    mayası bozuk olan birisi birisini 50 yıl eğitseniz günün birinde aslına çeker ve cibilliyetinin gereğini yapar.

bence ön yargıyla davranmamalıyız dimi mus'ab cım selam ile

5. Alt 02-15-2010, 10:30 #5
    mus'ab Mesajlar: 331
    İsterseniz asrı saadet devrine küçücük bir seyahat yapalım: mervan, vahiy katibi idi ama mayası bozuk olduğundan gün geldi ali imran suresi inmeye başlayınca o ali imran yerine ali mervan yazdı, cebrail, Rasulul (s a v) e haber verdi mervan sürgün edildi.
    ilk iki halife tüm ricalara rağmen mervanı affetmedi hatta Hz ömer dahada uzağa sürdü. Fakat Hz osman (r anh) ecmain yumuşak huy ve akrabaya karşı ayet ve hadislerin emri gereği mervanı affetti sonra yanına aldı ve mervan yine yapacağı alçaklığı yaptı çoğu sahabe olan tabiin de dahil müslümanların arasına onarılması imkansız olan bir kavga ve fitne soktu.

yani yıllarca sürgünde kaldı pişmanım dedi tevba ettim dedi ama yine yaratılışı gereği ne ise onu işledi.
    Kerbelada Hz hüseyini şehid eden ubeydullah ibni ziyad ona yapılanı ve onun yaptıklarını bir araştırın (aslını)

A kadir geylani hazretlerinin bir sözü vardır ki çok önamli: kötü yaradılışlı kimseye ili öğretmek yol kesen eşkiyanın eline kılıç vermeye benzer.
    yani o kimse ilmini kötü amaçlar için kullanacaktır. günümüzde hergün tv lere çıkarak insanların hoşuna giden fetvaverebilmek için yapmadıkları rezillik kalmıyor. Bunlar ilim adamı listesinde,
    YANİ herşey aslına rücu eder.
    Sevgi ve muhabbetlerimle:

6. Alt 02-17-2010, 23:42 #6
    xyzt Mesajlar: 384
    güzel bi hikayeydi. düşündürücü.
    günümüzdede çok benzer örneği var.
    eğitim mi ? cibilliyet mi? eğitim olmaz bunun cevabı. ki günümüzdeki ilmi insaniyeden yoksun eğitimse.

7. Alt 02-18-2010, 00:21 #7
    Ziyaretci
    Kayıtsız Üye Mesajlar: n/a
    Tabiki eğitim önemlidir.......dini öğrenmekde kültürlü olmaninda haakret etmeden saygi cercevesinde tartismaninda bu ülkede yaşamanin gerekliliği eğitimdir.......

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.